A balliberális városvezetés hadjáratot indított a neki nem tetsző színházi vezetők ellen, mert csak egyféle színházat tudnak elképzelni: balliberális színházat – ezt nyilatkozta Kálomista Gábor, a Thália Színház igazgatója, aki felhívta a figyelmet, hogy érdemi indoklás nélkül érvénytelenítették a Szabad Tér Színházat 15 éve vezető Bán Teodóra pályázatát, az Új Színházzal kapcsolatban pedig Karácsony Gergely máris kijelentette, hogy Dörner György nem fog nyerni, ha újra pályázik. A József Attila Színház felügyelőbizottsági elnökének eközben az egyik legagresszívabb ellenzéki kormánygyalázót, Vásárhelyi Máriát nevezte ki a balliberális főpolgármester.
Miközben halálra aggódják magukat a színházi szabadságért a baloldali politikusok és a velük egy követ fújó színészi csapat, közben jobboldali színművészeket tényleg hátrányos megkülönböztetés ér, és nemcsak arról van szó, hogy Pintér Béla Balázs Péteren gúnyolódik.
Míg a kormánypártok soha nem vették a bátorságot ahhoz, hogy bármilyen színházat vagy kulturális teljesítményt minősítsenek, addig egy ellenzéki politikus, aki eddig túl sok mindent nem tett le az asztalra, egyértelműen elköteleződött amellett, hogy ízlésbeli dolgokat politikai elköteleződéssel vegyítsen
– mondta Kálomista Gábor arra a kirohanásra reagálva, amelyet Ungár Péter intézett az általa igazgatott Thália Szánháznak címezve. A producer-igazgató elmondta, hogy sosem foglalkozott a nála dolgozó színészek közéleti véleményével; az ő dolguk a szórakoztatás, amit a színház látogatottsága alapján sikeresen csinálnak. Kálomista arra is emlékeztetett, hogy a Katona József Színházat vagy a Színművészetit sem a kormány sorolta a balliberális oldalra, hanem a Színház-és Filmművészeti Egyetem tanító Janisch Attila nyilatkozott így.
Bár a Fidesz az elmúlt kilenc évben abszolút többségben volt Budapesten, mégsem ment el odáig, mint a jelenlegi városvezetés, aki egyértelműen kijelentette, milyen színházat akar, és ennek mentén hozza meg a személyi döntéseit
– hívta fel a figyelmet a színházigazgató, utalva Bán Teodóra vagy Dörner György esetére. A jobboldalhoz sorolt színházak és színházigazgatók vegzálásával, ellehetetlenítésével kapcsolatban feltette a kérdést:
Ha ilyen az új fővárosi demokrácia, akkor milyen a diktatúra?
Kiderült: a Thália Színház bármikor áll a főváros új kultúrcsendőrei rendelkezésére. Kálomista szavai szerint Gy. Németh Erzsébet és Kálmán Olga bármikor betekinthet a Thália Színház működésébe, irataiba, sőt, utalást tett rá, hogy ne csak az ő számláikat nézegessék, de akár össze is hasonlíthatnák például a Katona József Színház számláival.
Forrás: Origo; Fotó: Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS