Korábban leégett irodájukban állítólag megsemmisült könyvelésükre hivatkozva támadja a DK az ÁSZ-t, mert a szervezet a törvényben rögzítettek szerint kéri számon a 2018-as pénzügyi beszámolójukat. A párt hivatkozása több sebből vérzik, hiszen a Magyar Közlönyben már közzétette tavalyi beszámolóját – írja hétfői lapszámában a Magyar Nemzet a Demokratikus Koalíció és az Állami Számvevőszék között kialakult vita kapcsán.
Az ÁSZ az éves ellenőrzése során, a pártok működéséről és gazdálkodásáról szóló törvény alapján adatszolgáltatást kért Gyurcsány Ferenc pártjától. A DK közölte, hogy annak ellenére tett eleget ennek, hogy irodája tavaly novemberben leégett, és a tűzben a teljes könyvelése, számláik is megsemmisültek. Mint fogalmaztak:
a Demokratikus Koalíció idén is eleget tett az Állami Számvevőszék éves ellenőrzése kapcsán eddig kért adatszolgáltatásnak. Annak ellenére, hogy a DK irodája tavaly novemberben teljesen leégett, és a tűzben a teljes könyvelésünk, a számláink és a könyvelési szerverünk is megsemmisült, a DK igyekezett minden elégett dokumentumot pótolni.
A történet itt nem ért véget: a DK sérelmezte, hogy
az ÁSZ azonban további adatokat, bizonylatokat, dokumentumokat kért be, amelyek egy részét – könnyedén megjósolható módon – nem tudtuk pótolni a tűz után. A sorozatos kérések mellett az ÁSZ teljesen elzárkózott mindenfajta együttműködéstől, még olyan alapvető dolgokban is, mint hogy kiadja számunkra a korábban neki megküldött, az ÁSZ rendszerébe elektronikusan feltöltött számláinkat és könyvelési adatállományunkat, amelyek törvényi kötelességéből adódóan most is a hatóság birtokában vannak.
Barkóczi Balázs, a Demokratikus Koalíció szóvivője azt is hozzátette – felülve a Pikó András, józsefvárosi ellenzéki jelölt kampánycsapata által feltehetően elkövetett törvénytelen adatgyűjtés miatt megindult rendőrségi eljárás kapcsán indult hisztéria-kampányra –, hogy
a pártállam első szabálya, hogy ha az állampárt meg akar büntetni valakit, akkor meg is fogja büntetni – nincs pártatlan vizsgálat, nincs jóhiszeműség és nincs vis maior. Ha az ÁSZ annak ellenére is megbírságol vagy megbüntet minket, hogy nyilvánvalóan önhibánkon kívül nem tudunk benyújtani pár számlát, azt is a politikai megrendelésre megindított hatósági támadások egyikének fogjuk tekinteni.
A számvevőszék szóvivője, Horváth Bálint a DK vádaskodására úgy reagált:
Az Állami Számvevőszék nem vesz részt a Demokratikus Koalíció választási kampányában. Az ÁSZ a vonatkozó törvényi előírások alapján végzi hét párt – közte a DK – 2017-2018. évekre vonatkozó ellenőrzését. Az ÁSZ a jogállami normáknak megfelelően minden pártot azonos törvényi előírások és egységes eljárási szabályok szerint ellenőriz. A közpénzekkel való elszámolásra vonatkozó törvényeket pedig a Demokratikus Koalíciónak is be kell tartania. Minden közpénzből működő szervezetnek – így a pártoknak is – a vonatkozó törvényi előírások szerint biztosítaniuk kell a dokumentumok és adatok biztonságos megőrzését és tárolását a törvényben előírt beszámolási kötelezettség teljesítése, valamint a közpénzekkel való átláthatóság és elszámoltathatóság érdekében. Erre az ÁSZ már tavaly november 20-án felhívta a figyelmet. Alapvető jogállami érdek, hogy a pártok szabályszerűen, elszámoltathatóan és átláthatóan gazdálkodjanak az adófizetőktől és a támogatóiktól kapott pénzekkel. Az Állami Számvevőszék független a pártpolitikától és nem vesz részt a pártpolitikai kampányküzdelmekben.
A Magyar Nemzet a nyilatkozatháború kapcsán arról ír, hogy Gyurcsányék védekezése több sebből is vérzik, kezdve azzal, hogy mivel egy számla legalább két fél számára készül, azok viszonylag könnyedén pótolhatók. Az adózás rendjéről szóló törvény továbbá kimondja, hogy az adatszolgáltatáshoz szükséges dokumentumokat a szervezet székhelyén kell tárolni, ha pedig azokat mégis más helyen őrzik, azt be kell jelenteni a NAV-nak. Márpedig a tűz a DK Teréz körúti irodájában gyulladt ki, nem a Civil szervezetek névjegyzékében szereplő hivatalos székhelyükön, ami a Victor Hugo utcában van. Ráadásul – írja a lap – a DK a Magyar Közlönyben már közzétette tavalyi beszámolóját, ami számos kérdést vet fel. Ez alapján Gyurcsányék vagy most nem mondanak igazat a megsemmisült iratokról, vagy ha mégis, akkor a közzétett beszámoló nem lehet hiteles a szükséges dokumentumok híján. Az állami szervek nyomorgatta ellenzéki pártok és képviselők az önkormányzati választások hajrájában divatos toposznak számítanak; a Demokratikus Koalíció – a Magyar Nemzet felvetései alapján – rengeteget dolgozik azon, hogy az üldözött képében jelenhessenek meg a választók előtt.
Forrás: MTI/Magyar Nemzet; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS