A Momentum és a Párbeszéd közösen boríthatja a fővárosi nagy ellenzéki összefogást Ferencvárosban, miután az utóbbi párt jelöltje, a független Baranyi Krisztina megvétózta a kerületi előválasztás feltételrendszerét. A botrány az ATV.hu információi szerint abból robbant ki, hogy az összefogásban részt vevő pártok – élen a DK-val és a Momentummal – leosztották egymás közt a pozíciókat, erről azonban nem tájékoztatták Baranyit, aki így azzal sincs tisztában, hogy ki lenne az alpolgármestere, ha esetleg megválasztanák. A dolog külön pikantériáját pedig az adja, hogy a független politikust a Párbeszéd jelölte a pozícióra, akinek eredetileg jelöltállítási joga lett volna hatpárti megegyezés alapján. Ebbe kevert bele a Momentum, akik – mint arról korábban beszámoltunk – bejelentkeztek Ferencvárosért is, vélhetően cserébe azért, hogy a csepeli ellenzéki belháborúban az MSZP-P jelöltjét támogatják az ottani trónkövetelő DK-s jelölttel szemben. Baranyi azonban már korábban kijelentette: akár támogatással, akár anélkül, de el fog indulni októberben, így ha valóban egy jelöltet akar az ellenzék a kerületben, úgy mindenképp meg kell állapodniuk a “független” politikussal.
Ezekkel az előjelekkel írta ki az ellenzéki összefogás a IX. kerületi előválasztást, ahol a Momentum által állított és az MSZP-Jobbik duó által támogatott Jancsó Andrea fog megmérkőzni a Párbeszéd által jelölt, és az LMP és a Kétfarkú Kutyapárt által támogatott, egyébként független Baranyi Krisztinával. A kerületi mini-roncsderbi szervezése már folyamatban van, most azonban igazi bombát robbantott Baranyi azzal, hogy erősen kritizálta a koncepciót, sőt, még azt is kilátásba helyezte, hogy el sem indul, ha nem tisztáznak vele bizonyos részleteket. Olyan elhanyagolható dolgokra kell itt gondolni, mint hogy a politikus például még a (konszenzus alapján DK-s) alpolgármester-jelölt nevét sem tudja, de szintén figyelemre méltó az is, hogy a képviselő-jelölteknek is csak hovatartozásuk ismert, nevük nem. A megállapodás szerint egyébként a kerületben lévő 12 választókörzetéből a Momentum, az MSZP és a DK 3-3, míg a Jobbik, a Párbeszéd és az LMP pedig 1-1 helyet kap.
A koncepció kész, Baranyi nem boldog
Az előválasztás teljes tervezetét egyébként a Jancsó Andreát támogató pártok dolgozták ki, ők határozták meg az augusztus 5-7 közti időpontot, ahogy a pénzügyi háttér kidolgozását is ők vállalták, amelyet szintén nem akar Baranyi elfogadni, de erről később. A tervezetről egyébként eddig az időponton kívül annyi konkrétum került napvilágra, hogy csak azok a jelöltek indulhatnának, akik az erre kiszabott határidőn belül, azaz 2019. július 22–29. között minimum 200 ajánlást összegyűjtenek, ezen kívül pedig részletesen kidolgozták, hogy hol, milyen személyi összetételű sátrakat állíthatnak fel a jelölteket támogató szervezetek. A szervezők kidolgozták azt a megállapodást is, amely a már korábban említett képviselőjelölti helyekről és kompenzációs listáról szól, és amelyet a polgármester-jelölteknek kötelező érvénnyel el kell fogadniuk ahhoz, hogy megmérettethessék magukat a versenyben. Ezt a koncepciót vétózta meg az ATV értesülései szerint Baranyi, aki kizárta, hogy aláírja a megállapodást mindaddig, amíg a pártok nem hozzák nyilvánosságra az egyéni képviselőjelöltek és a kompenzációs listán szereplő személyek neveit.
Az idő szűkössége miatt megnehezítené a közös jelöltek eldöntését, de megkönnyítené az előválasztásra vonatkozó megállapodásunkat, ha az ellenzéki jelöltekre vonatkozó fenti pontot kihagynánk az indulás feltételei közül. Amennyiben ehhez mégis ragaszkodtok, akkor ennek elfogadásáról, elutasításáról vagy esetleges módosításáról csak a nevek ismeretében tudok nyilatkozni
– írta a megállapodás kidolgozóinak címzett levelében Baranyi.
Nemcsak a titkolózással van baja
Ugyanebben a levélben a független politikus a tervezet egyéb pontjait is kritizálta. Az egyik ilyen, számára problémás témakör a szavazás időpontja és lebonyolítása: szerinte az időpontot az augusztus 8. és 13. közötti napok valamelyikére kellene kitűzni. Ezen kívül egy küszöb bevetését is javasolta a választás legitimitásának növelése érdekében, 1000 leadott vokshoz kötve a szavazás érvényességét. Szintén problémás pont a költségvetés: az előzetes tervezet szerint az előválasztás bruttó 780, nettó 617 ezer forintos kiadást jelentene, mely költséget az egyes pártok megegyezés alapján osztanának el egymás közt. Baranyi vitába szállt ezzel a számítással: szerinte ezek a számok nem egyértelműek. A független politikus ugyanis azt írta levelében, hogy a sátorbérlések felszorzása a napok és helyszínek számával megdobhatja a költségeket, így pedig az előre kiszámolt költségvetés semmiképpen sem reális.
Lehetnek változások
Az ügyben több ellenzéki politikus is megszólalt, köztük a Momentum operatív kampányfőnöke, Bedő Dávid és az MSZP budapesti elnöke, Molnár Zsolt is. Mindketten arról beszéltek, hogy bíznak abban, hogy konszenzus születik az ügyben, pártjaik pedig készek “kisebb módosításokat” elfogadni a megállapodás érdekében. Molnár ugyanakkor leszögezte: a megállapodás tiszteletben tartása a legfontosabb, ennek megfelelően pedig – a kisebb módosításoktól eltekintve – a koncepcióban sem lesz változás.
Fotó: 888.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS