Pesti Srácok

Hillary Clinton is hisztériázott egyet az idei Grammy-díjátadón

null

Miként az évek óta szokás, idén is politikai kampánybeszédekkel szórakoztatták egymást a Hollywood-i sztárok hétfőre virradóan New Yorkban, a Grammy-díjátadón. Az estét nem az egymásnak osztogatott zenei elismerések, hanem Donald Trump, a DACA és a nemi egyenlőség témái vitték el. Az esemény fénypontja egyértelműen az volt, amikor Hillary Clinton videóüzenetét hallgatta meg az ámuló közönség. A beszédnek nyilván semmi köze nem volt a zenéhez, csupán szemelvényeket olvasott fel a Trumpról írt, amúgy meglehetősen színvonaltalan és igazságot csak gyurcsányi minőségben tartalmazó botránykönyvből.

Vörös szőnyeg, vakuvihar és a sztárelit. Ez jellemezte idén is a 60. Grammy-díjátadót New Yorkban. A csillogáson túl az elmúlt időszakban azt is megszokhattuk, hogy ezek az események semmiképpen sem az önkifejezésről, ne adj' Isten a zenéről szólnak, ugyanis a politika itt is mérgezi a hangulatot, sőt át is vette a központi szerepet. Ezt egyébként jól láthattuk az Oscar-díjak kiosztásánál is. Úgy látszik, az amerikai liberális elit még mindig nem heverte ki, hogy elveszítette az elnökválasztást, ami az ő életükre egyébként semmilyen hatással nincs. Az eseményen Kendrick Lamar, Camilla Cabello, Bono, Trevor Noah mind úgy gondolták, hogy közkincsé teszik politikai véleményüket.

Camilla Cabello énekesnő azt mondotta, hogy:

PestiSracok facebook image

Cabello után a U2 lépett színpadra, akik a Szabadság szobor előtt adták elő a “Get Out Of Your Own Way” (Takarodj a saját utadból) című, migrációról szóló dalukat, melynek klipjében Ku Kulux Klánosok menetelnek a Fehér Háznál. Nekik ez volt a második performanszuk az este során, először ugyanis együtt nyitották a show-t Kendrick Lamar rapperrel, aki egy kivetített amerikai zászló előtt, maszkos katonának öltözött táncosok közepette mondta el nyitó gondolatait. A műsor egyik legizgalmasabb része az volt, amikor John Legend, Cher, Snoop Dog, Cardi B és DJ Khaled felvételről olvastak fel részleteket Michael Wolff Donald Trumpról szóló Tűz és harag (Fire and Fury) című könyvéből, aminek nem értjük, hogy lehetett helye a rendezvényen. A sokkoló pillanatokat követte a katarzis, amikor Hillary Clinton is feltűnt, hogy felolvassa kedvenc részét.

Sarah Silverman komikus és Victor Cruz futballista utána arra bíztattak mindekit, megragadva a felhevült hangulat biztonságát, hogy mindenki menjen el szavazni. Lamar amerikai rapper is vett át díjat, majd amikor elhagyta a színpadot, “Jay-Z for president” felkiáltással végezte mondanivalóját. Érdekes lenne egyébként, ha Oprah és Zuckerberg mellett Jay-Z is indulna az elnöki székért 2020-ban, hiszen akkor akár valóságshow-t is lehetne belőle csinálni. Jay-Z-t Trump egy korábbi, fekete munkanélküliséggel kapcsolatos kiszólásáért támadta meg nyíltan a Twitteren nemrég. Az elnök kifejtette: most a legalacsonyabb a munkanélküliség a fekete lakosság körében.

Az este első #MeToo kampányszövege Janelle Monae színésznő-modellre maradt.

Egyébként, ha valakit a részletek is érdekelnek, a hirado.hu beszámolt róla, hogy kik kaptak díjat:

Az este nagy nyertese Bruno Mars volt, aki már a gálát megelőző órákban kapott három Grammyt az R&B kategóriákban, később aztán átvehette That’s What I Like című slágeréért az év dalának járó, 24K Magic című számáért és az azonos című lemezért pedig az év felvételének és albumának járó Grammyket. A rapper Kendrick Lamar hét jelöléséből ötöt díjra váltott az amerikai zeneipar legjelentősebb elismeréseinek átadásán. A kaliforniai előadó a rap kategória összes díját besöpörte: Grammyt kapott a Rihannával közösen előadott Loyalty című számért, a Humble című felvételért három szobrocskát is átvehetett, emellett Damn című albuma is díjat ért a legjobb rap album kategóriában. A legtöbb kategóriában, nyolcban Jay-Z-t jelölték, ő azonban üres kézzel volt kénytelen távozni a gáláról. Az év felfedezettje Alessia Cara kanadai énekesnő lett. A pop kategóriákban két Grammyt kapott Ed Sheeran, aki nem vett részt a gálán, Shakiráé lett a legjobb latin albumért járó díj, míg a legjobb elektronikus zenei album a német Kraftwerk formáció 3-D The Catalogue című lemeze lett. Megkapta harmadik Grammy-díját a Rolling Stones: Blue & Lonsome című lemezük a legjobb hagyományos blues lemez kategóriában nyert. Posztumusz kapott Grammy-díjat mások mellett Carrie Fisher színésznő és Leonard Cohen énekes.

A Grammy-díj az Amerikai Egyesült Államok National Academy of Recording Arts and Sciences (magyarul: Hangfelvétel-művészetek és -tudományok Nemzeti Akadémiája) által alapított, évente átadásra kerülő díj, mely a zeneipar az évi kimagasló eredményeit hivatott elismerni. A díjátadó ünnepséget neves előadók fellépései kísérik, és a nagyobb figyelmet kiváltó díjak átadását a televízió is közvetíti. A mai napig a Grammy-díj a legnagyobb presztízzsel bíró elismerés a zeneiparban.

PS, FoxNews, Breitbart, hirado.hu; Vezető kép: Time Magazine