
Amíg nálunk a gyermekek a Jézuskát vagy az angyalkát várják, a pravoszláv egyház követői a Gyedmarózt, addig az angolszász kultúrában „Santa Claust”. Szent Miklós püspöklila kabátjából még a múlt században a Coca-Cola reklámszakemberei alkották meg a piros „mikulásruházatot”, mert az jobban illett az üdítőgyár profiljához. A gyermek december 25-én izgatottan rohannak a karácsonyfákhoz, hogy az éjjel mit hozott be a kéményen Santa Claus.
Aranyos szokás, hogy 67 éve az amerikai hadsereg központi légvédelmi parancsnoksága, a NORAD (North American Aerospace Defense Command) katonái és radarkezelői képernyőiken követik a Mikulás útját a világban. A Colorado Springsben található NORAD-ban a légierő önkéntesei átlagban 100 ezer telefonhívást kapnak gyerkőcöktől, akik tudni szeretnék, hogy Santa Claus mikor lesz például Michigan vagy Hawaii felett, és mikorra számolhatnak az ajándékokkal. Az internet korában már a NORAD weboldalán is nyomon lehet követni a Mikulás útvonalát. Amikor ezeket a sorokat írtam, akkor még az Északi-sarkon volt, csomagolta az ajándékokat, és ellenőrizte az időjárást, hogy rénszarvasszános repülésre alkalmas-e.
A szeretni való akció 1955-ben kezdődött, amikor karácsony előtt egy nappal megcsörrent az ügyeletes tiszt, Harry Shoup őrnagy telefonja és egy gyermekhang megkérdezte, hogy „te a Mikulás vagy?” Az őrnagy először azt hitte, valaki viccel vele, de rádöbbent, hogy a kisfiú ezt komolyan kérdi, így belement a játékba és igent mondott. A kissrác érdeklődött, hogy miként tudja a világ összes gyerekének egy éjszaka alatt kivinni az ajándékokat. A tiszt azt felelte, hogy pont ez a karácsony egyik csodája. Harry Shoup rájött, hogy milyen sok örömet lehetne okozni a gyermekeknek, ha telefonálhatnának a Mikulással. A következő évben már önkéntesek fogadták a kicsik hívását. Persze elmondják, hogy legyenek jók, feküdjenek le időben, mivel Santa este kilenc és éjfél között érkezik az USA fölé és csak az alvó gyermekekhez jön nagy titokban a kéményen keresztül.
Sok gyerek egy tányérka sütivel és egy pohár tejjel várja Santát a karácsonyfa mellett, hogy ezzel köszönjék meg az ajándékokat. A szülőknek, nagyszülőknek hála, a sütiből csak morzsák maradnak, és elfogy a tej is. Az apróságok pedig boldogok, hogy vendégül láthatták Santát.
csakafidesz
2023-01-02 at 10:26
moliere 2022-12-24 at 15:27
Külön fejezet a tőlünk teljesen idegen Valentin nap is, meg egy csomó amerikai ünnep, pl. a Halloween amivel mi nem is tudunk mit kezdeni.
csakafidesz
2023-01-02 at 10:14
moliere 2022-12-24 at 15:31
Miért Amerika gyűlölő a világ? Nos a bombázások miatt.
A Budai Várpalotát miért kellett szétbombázni? Asissi városát Olaszországban? A többiről is beszélhetünk. Drezdát is amerikai gyártmányú bombákkal rombolta le a RAF (Royal Air Force) Hirosimában és Nagaszakiban elő embereken kipróbálták az atombombát, Vietnámban élő embereken a napalmot. Legújabban a bombázási kényszeresség Szíriában tört rájuk, és a hatezer éves Aleppót is megbombázták.
Anno a 22 csapdája c. filmben Yossarian a pilóta amikor Avignont kellett volna bombázni a tenger felett kiengedte a bombákat.. Sajnos a többi bombázó pilóta kulturálisan értelemben tudatlan, vak és süket. Jó, ha a saját nevét le tudja írni.
Mézes Nándor
2022-12-24 at 22:59
A történet egy sajtóhibából indult ki. Szendi Gábor írása:
Halló, itt a Mikulás beszél!
A különös történet 1955-ben kezdődött. Egy amerikai kis helyi újság megjelentetett egy áruházi reklámot, amelyben megadták “Mikulás telefonszámát”, ami persze nem volt más, mint az áruház információs vonala. A nyomda ördöge azonban a reklámban elcserélt egy számot, s így a telefonszám tévesen jelent meg. A telefonszám ugyan téves volt, de létező állomáshoz tartozott: a hadsereg szupertitkos Continental Air Defense Command-jának (Kontinentális Légvédelmi Parancsnokságának) telefonszáma volt, amit csak az Egyesült Államok elnöke és a légierő parancsnoka ismert. A Légvédelmi parancsnokság központja a Cheyenne hegységben, mély, sziklába vágott bunkerben fészkelt, ahol hál’ isten meglehetősen eseménytelenül teltek a napok, hónapok, évek. Valaki persze mindig ült a telefonnál, mert akkoriban nagyon időszerű volt a III. világháború kitörése.
1955 egy decemberi napján Harry Shoup kapitány ült a telefonnál, lába az asztalon, újságját olvasgatta, mikor megcsörrent a telefon. Shoup rémülten kapta fel, átfutott agyán, hogy az oroszok interkontinentális rakétái már úton vannak Amerika felé, és az elnök akar érdeklődni a Légvédelmi Parancsnokságon, mikor csapódnak be. Legnagyobb megdöbbenésére azonban egy kisfiú hangját hallotta, aki a Mikulást kérte, majd elkezdte felolvasni kívánságlistáját. Shoup látni vélte a gimnasztyorkás KGB ügynököt a vonal túlsó végén, amint elváltoztatott hangon próbál az ő bizalmába férkőzni, de aztán visszanyerve hidegvérét felelgetni kezdett a kisfiúnak. Az egy ponton azonban gyanút fogott, és felkiáltott: “Hé, Te nem is a Mikulás vagy!”. A ravasz kapitány azonban rögtön kivágta magát: “Hohó! Én Mikulás egyik segítője vagyok, fiam. Most pedig légy jó kisfiú és búj be gyorsan az ágyba.” Ám alig tette helyére a kagylót, az újra megcsörrent. Azon az estén az egész stáb azzal volt elfoglalva, hogy Mikulás nevében az amerikai gyerekekkel társalogtak. Mindannyiunk szerencséjére minderről mit sem sejtettek az oroszok, mert különben talán küldtek volna ők is néhány interkontinentális rakétát ajándékba. A telefonszám futótűzként terjedt, a lapok megírták, hogy Mikulás tényleg fogadja a gyerekek hívását, a gyerekek pedig lelkesen telefonáltak.
A Légvédelmi Parancsnokság felnőtt a feladathoz: felfedni nem akarták a szupertitkos programot, a telefonvonalat pedig nem akarták megszüntetni, hisz akkor elvettek volna valamit gyermekeik álmából. Így aztán karácsonytáján minden évben Mikulás-szolgálatot szerveztek és szorgalmasan válaszolgattak az évről-évre növekvő számú hívásra. Később nyilvánosságra hozható volt, hogy a közben NORAD (North American Aerospace Command=Észak-Amerikai Légtér Parancsnokság) névre átkeresztelt bázist hívogatják a gyerekek, s ekkor a szolgálat új funkciót talált magának: ettől kezdve radarral “követték” Mikulás szánjának útját az Északi-sarktól az amerikai városokig.
Aki felhívta őket, annak mindig jelentették, hogy hol tart éppen Mikulás. 1997-től aztán külön interaktív website-ot hoztak létre, ahol a gyerekek követhetik a radarernyőn a nyolc rénszarvas húzta szán – és persze az ajándékok útját. A statikus site a http://www.noradsanta.org címen érhető el, a radarjelentések december 23-tól láthatók ugyanitt, több nyelven is. 1997-ben egymillióan keresték fel, 1999-ben már csak Karácsony Estéjén 52 millió lekérés volt, ami olykor elérte a másodpercenkénti 250 000 találatot is.
https://www.tenyek-tevhitek.hu/virginia.htm
moliere
2022-12-24 at 15:32
Ja, és hogy a norad ÉS A TÖBBI FEGYVERNEM se maradjon jó kívánság nélkül, szivárványos szellemben!!
A GRINCS HÚZZA AZ ÖSSZESET A ……
😀
moliere
2022-12-24 at 15:31
(Megjegyzem: a többedik amerika ajnározó cikk a hetekben… a külügy jelezte vajon,, hogy a kemény fideszes mag egyre nehezebben kommunikálható módon AMERIKAGYŰLÖLŐ lett? Vajon miért lettünk angol- és jenkigyűlölők? Inkább ezt kéne kezelni a világnak, ami kiváltotta ezt!! Cukiskodhat a légierő, meg a NORAD, nekem ők csak tömeggyilkosok maradnak, amíg rúgok.)
moliere
2022-12-24 at 15:27
Kakukk
Külön imádnivaló, amikor a 70-es, 80-as években végzett orosztanárnők az angoltanárrá való átképzéssel a nyelvhez segget is cseréltek, és a gyedmaróz és a sznóvim gódom, meg a jolka meg a teljes karácsonymentes szovjet hagyományt lecserélték a helovínre, hálaadásra, szentára, hepinújírre, sőt mára a boldog “TÉLI ÜNNEPEK”-re, majd aztán a velentájnszra. Ugyanolyan Mikulás és Jézuska mentes az amerikai is,, mint a szovjet (vajon miért?), és teljesen jogos: ugyanúgy letojják a miénket, és erőltetik a sajátjukat. Mert a nagy buta horda tömegüket csak uniformizálva tudják kezelni.
Amúgy nekik is BOLDOG KARÁCSONYT! 😀
Kakukk
2022-12-24 at 14:08
Őket meg pont nem érdekli, hogy nálunk mikor, milyen szokások, hagyományok vannak. Ellenben a sajátját ránk és az egész világra rá akarja erőltetni gazdasági-, üzleti-, politikai, társadalom-tudományi trükkökkel. Ha ezekkel nem megy, akkor háborúkkal, megrendezett polgárháborúkkal.
kukmanyo
2022-12-24 at 13:14
Mikulásnak (Télapónak) semmi köze karácsonyhoz!
hivő
2022-12-24 at 12:46
Szép dolog ismerni
más helyek szokásait,
ha nem felejtjük el
a sajátunkat.Náluk
sosem volt rénszarvas,
és Szent Miklos,aka
Santa Claus csak December
6-n volt része a mi
hagyományunknak.Van
Magyarországon sok szép
népi és nemzetiségi szokás,
azokat ápoljuk,ne a Disney
egyre silányodo termékét
adoptáljuk.