A gyakori kézmosás és a higiénés szabályok betartása pillanatnyilag az egyetlen védekezési mód a koronavírussal szemben – írta kedden az MTI-hez eljutott közleményében a Semmelweis Egyetem. Prinz Gyula, a Semmelweis Egyetem infektológusa azt hangsúlyozta: Magyarországon jelenleg nem kell tartania a megbetegedéstől azoknak, akik a közelmúltban nem jártak Kínában, vagy a velük egy háztartásban élők nem utaztak a fertőzött országokba. A vírusok ellen nincs gyógyszer, nem alkalmazható ellene antibiotikum, a szakemberek jelenleg az oltóanyag kifejlesztésén dolgoznak. Kína le fogja győzni az új koronavírus-járványt – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök kedden Pekingben, miközben a fertőzöttek száma hétfőn este meghaladta a négyezerötszázat, míg a halálos áldozatok száma százhatra emelkedett. A járvány gócának tartott Hupej tartomány nagy részét egyelőre tisztázatlan ideig lezárták annak érdekében, hogy megfékezzék a járvány terjedését. Ám aggodalomra ad okot, hogy az első esetek jelentése és a tartomány székhelye, Vuhan lezárása között eltelt huszonnégy napban, a tizenegymilliós város lakosságának csaknem fele hagyta el a várost és utazott elsősorban a szomszédos tartományokba, illetve kisebb létszámban külföldre.
A Semmelweis Egyetem szakemberei közleményükben kiemelték: az egyetem felkészült a koronavírussal érintett területről érkező hallgatók fogadására. Az intézményben négyszáz távol-keleti hallgató tanul, közöttük ötvenkét kínai, akiknek a szorgalmi időszak megkezdése előtt, ki kell töltenie egy részletes kérdőívet, amely alapján eldönthető, mekkora a kockázata annak, hogy hordozhatja a vírust. Ha ez felvetődik, de a hallgató tünet- és panaszmentes, kéthetes járványügyi megfigyelés alá vonja az egyetem, míg egy esetleges fertőzés tüneteinek jelentkezésekor, az Egyesített Szent István és Szent László Kórházba szállíttatják a beteget.
A betegség kezdeti tünetei nem különböznek a felső légúti vírusfertőzések, például az influenza tüneteitől. Ha valakinél a hirtelen kialakuló, több napig tartó lázas állapot és a felső légúti panaszok mellett köhögés és nehézlégzés jelentkezik, valamint a közelmúltban ő vagy hozzátartozója járt a vírussal fertőzött országokban, az Egyesített Szent István és Szent László Kórházban jelentkezhet. A közlemény szerzői megjegyezték: a koronavírus nem új jelenség, egyes fajtáit már az 1960-as években kimutatták felső légúti tünetektől szenvedő betegeknél, nevüket pedig elektronmikroszkópos képükről kapták, mivel a naphoz hasonló koronával rendelkeznek. A kórokozó hat törzse fertőzheti meg az embert. A betegség általában gyakori, és az egyszerű megfázáshoz hasonló, felső- és alsó légúti, esetleg bélrendszeri tünetekkel jár, az egészséges immunrendszer pedig gyorsan legyőzi.
A vírusok ellen nincs gyógyszer, nem alkalmazható ellene antibiotikum, a szakemberek jelenleg az oltóanyag kifejlesztésén dolgoznak – olvasható a Semmelweis Egyetem közleményében. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hétfőn mérsékeltről magas szintűre módosította a tüdőgyulladással járó új koronavírus nemzetközi veszélyességét. Az nCov-2019 nevű vírusnak keddig Kínában már több, mint száz halálos áldozata van, és világszerte számos országban több ezren fertőződtek meg tőle.
Hszi Csin-ping elnök szerint Kína le fogja győzni a járványt
Kína le fogja győzni az új koronavírus-járványt – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök kedden Pekingben, amikor a WHO főigazgatójával találkozott. Az államfő kiemelte: a kínai kormányzat számára elsődleges fontosságú az emberek biztonsága és egészsége, ezért nagyon komolyan veszi a járvány elleni küzdelmet. Említést tett arról is, hogy a Kínai Kommunista Párt vezetése, a Politbüro Állandó Bizottsága szombaton, a kínai holdújév első napján rendkívüli ülést tartott, ami Hszi szerint önmagában is jelzi, mennyire nagy jelentőséget tulajdonít a helyzetnek a Kínát irányító párt.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO vezetője, aki kedden Vang Ji kínai külügyminiszterrel is találkozott, elégedetten nyilatkozott a Kínában alkalmazott óvintézkedésekről, és azt mondta: biztos abban, hogy Kína képes megfékezni a járvány terjedését. A WHO támogatja a kínai intézkedéseket, és szeretné elmélyíteni a távol-keleti országgal folytatott kommunikációt és együttműködést – jelentette ki a China Daily kínai pártlap tudósítása szerint.
Kínában a fertőzöttek száma hétfőn este meghaladta a négyezerötszázat, míg a halálos áldozatok száma százhatra emelkedett. A fertőzés ugyan a Tibeti Autonóm Területen kívül az ország összes területére elért, de az esetek túlnyomó többsége még mindig Hupej tartományra korlátozódik, ahol hétfő estig 2714 esetet tartottak nyilván, míg a második legsúlyosabban érintett dél-kínai Kuangtung tartományban, mindössze száznyolcvannyolc beteget diagnosztizáltak. Hupej tartomány nagy részét egyelőre tisztázatlan ideig lezárták annak érdekében, hogy megfékezzék a járvány terjedését, ám aggodalomra ad okot, hogy az első esetek jelentése és a tartomány székhelye, Vuhan lezárása között eltelt huszonnégy napban a tizenegymilliós város lakosságának csaknem fele hagyta el a várost és utazott elsősorban a szomszédos tartományokba, illetve kisebb létszámban külföldre.
Forrás: MTI. Fotó: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS