
Az elmúlt hetekben egyre több konfliktusközeli helyzet bontakozott ki a Fekete-tengeren Oroszország és egyes NATO tagállamok között. Az ok egyértelműen a nyugati hatalmak egyre agresszívebb Ukrajna-politikájára vezethető vissza, az események az elmúlt évtizedekhez képest meglepően agresszív képet festenek. A felek persze mindig tesztelik a másik haditechnikáját és persze a magukét is. Lássuk, mi is történik az orosz partok közelében, de úgy tűnik, a nyugati diplomácia gyorsan túltette magát az eseményeken..
Mióta az USA vezetése az ukrán energetikai lobbi kedvenc csinovnyikjának apjához került, a NATO egyre agresszívabb álláspontot vett fel Kijev oldalán az ukrán-orosz konfliktusban. Ennek egyik eleme lett a Fekete-tengerre meghirdetett közös hadgyakorlat is. Lett volna, ugyanis bár a médiában erről nem igazán esett szó, a hadgyakorlat nem valósult meg. Oroszország ugyanis még áprilisban bejelentette, hogy egy fél évre lezárja a Fekete-tenger térségét. Erre válaszul jött a bejelentés a NATO hadgyakorlatról. Törökország engedélyezte is a nyugati hatalmak behajózását, azonban Moszkva közbeszólt. A nyugati hadihajók megérkezése előtt ugyanis Oroszország bejelentette saját hadgyakorlatát a térségben. Ez a hadgyakorlat eszkalálódott aztán egyszer úgy, hogy a hadgyakorlat közvetlen térségébe érkező brit hadihajóra figyelmeztető lövéseket adtak le.
Nézzük, hogy logikusan hogyan is zajlana egy ilyen eset, ha a világ politikai berendezkedése valamivel logikusabb elveket követne: egy nagyhatalom megsérti egy másik felségterületét, figyelmeztető lövések dörrennek el, kialakul egy diplomáciai konfliktus, majd az adott országok vezetői megpróbálják megoldani a szituációt. Így történt a tizenkilencedik század “nagy játéka során”, mikor az Angol Birodalom és Oroszország a Közel-Keletért versengett egymással, és lényegesen szerencsétlenebb következményekkel, de így zajlott ez az orosz-japán háború előtt is. Most nézzük mi történik hasonló helyzetben napjainkban:

A brit haditengerészetnek azért van dolga, máshol is ápolnia kell a birodalmi múlt utolsó emlékeit. Portsmouth, 2012. április 4. A brit haditengerészet HMS Dauntless (Rettenthetetlen) nevű Type 45 osztályú légvédelmi feladatokat ellátó rombolója elhagyja a nagy-britanniai Portsmouth kikötőjét. A romboló egy hat hónapos Falkland (Malvin)-szigeteki bevetésre indul két nappal az Argentína által a Falkland-szigetekért Nagy-Britannia ellen indított háború kezdetének 30. évfordulója után. (MTI/EPA/Jonathan Brady)
Nagy Britannia nem fordult a diplomáciai eszközök felé, nem kérte számon a figyelmeztetést, sőt, azt sem tagadta, hogy megsértette az orosz vizeket, hanem azt tagadták le állami szinten, hogy rájuk nyitottak tüzet, hogy lőttek rájuk. Hétköznapi példával élve ez olyan, mintha a kocsmából kilépve, monoklival a szemünk alatt, azt mondanánk, hogy egész este otthon voltunk, de egyébként is a kocsma a barátunké, ott nem bánta minket senki. Azután is tagadták az incidenst, hogy Moszkvában bekérették a brit katonai attasét. Orosz szemszögből kissé másként kezelték a kérdést.
A brit haditengerészet rombolójának a Fekete-tengeren történt veszélyes műveletét illető szakmai értékelését hazánk védelmi minisztériuma már elvégezte. Szeretném hozzátenni, hogy ezt a nemzetközi joggal és az orosz jogszabályokkal ellentétes durva brit provokációnak minősítjük. Szeretném közölni, hogy a brit nagykövetet be fogjuk idézni hazánk külügyminisztériumába
– mondta Marija Zaharova, a brit attasé bekéretését követően. Tisztázzuk: Oroszországnak nem érdeke, hogy hamisan állítsa, a brit haditengerészet provokációt követett el. Ezzel Moszkva legfeljebb annyit érhetne el, hogy az ő reakciójukra hivatkozva fokozzák a NATO jelenlétét a térségben. A nyugati hatalmaknak éppen az volna előnyös, hogy az orosz reakcióra hivatkozva – kitartva amellett, hogy ukrán felségterületen voltak, hiszen ez a hivatalos narratíva – fokozzák a jelenlétüket a térségben.
Ehhez képest a reakciók meglehetősen furcsák. A két fél hozzáállását egy valami indokolhatná igazán: a brit hajó messzebbre ment mint tudjuk, az oroszok pedig keményebben csaptak oda, mint mondják. Ez azért hihetőbb forgatókönyv, mert amennyiben valóban súlyosabb összetűzésről van szó, mint ahogyan az a nyilvánosság elé került, akkor mind a két fél keményebb választ lenne kénytelen követelni, ami jelenleg senkinek sem érdeke. Erre utal Putyin Rosszija 1 tévécsatornának adott nyilatkozata is.
Még ha el is süllyesztettük volna ezt a hajót, akkor is nehezen tudnám elképzelni, hogy a harmadik világháború szélére kerültünk volna, mert azok, akik ezt csinálják, tudják, hogy nem tudnak győztesként kikerülni ebből a háborúból
– mondta az elnök az orosz állami tévécsatornának. Ez azt jelentené, hogy az angol fél azért próbálja eltussolni az ügyet, mert súlyosabb konfliktus esetén – például, ha a hadihajó megsérült a figyelmeztető támadás során – mindenki indokoltnak tartotta volna a válaszcsapást, ezt viszont igyekeztek elkerülni. Az oroszok válasza pedig azért volt olyan amilyen, mert így kellőképpen fenyegetően tudtak fellépni, anélkül, hogy fel kellene vállalniuk egy nyílt konfliktust.

A brit haditengerészet némileg más szerepben. A brit védelmi minisztérium által közreadott dátummegjelölés nélküli képen brit haditengerészek az angol BOY (fiú) szót formálják a Brit Királyi Haditengerészet Lancaster nevű hadihajójának fedélzetén valahol a Karib-tengeren, miután 2013. július 22-én megszületett Vilmos cambridge-i herceg és felesége, Katalin hercegnő első gyermeke, egy fiú. (MTI/EPA/Brit védelmi minisztérium/Jay Allen)
Le kell szögezni, hogy a fentiek pusztán találgatások a nemzetközi reakciók alapján. Azonban azt mindenképpen meg kell jegyezzük, hogy nem ez volt az első eset, mikor világhatalmak vészesen közel kerültek egy-egy kisebb összecsapáshoz, pár évvel ezelőtt az Északi-tenger környékén mutogattak egymásra orosz és amerikai hadihajók, azonban ezeknek az eseteknek soha nem lett akkor visszhangja Moszkva részéről, mint a legutóbbinak. Úgy tűnik a “Medve” most egy kicsit bátrabban, bár még mindig visszafogottan mutogatja a karmait. Az elméletet – hangsúlyozom elméletet – tovább igazolja annak a holland hajónak az esete, amely az orosz harci gépek feltűnésére azonnal eliszkolt. Az angolokkal ellentétben nem várták meg a figyelmeztető lövéseket, ami pedig elvárható lett volna részükről, ha tartjuk magunkat ahhoz a narratívához, mely szerint a hadgyakorlat ukrán vizeken zajlott. Mindez persze csupán egy magyarázat, nem zárható ki az sem, hogy az angol közlemény valós, mi szerint nem került sor összetűzésre és az sem, hogy csupán tényleg figyelmeztető lövésekről volt szó. Ebben az esetben viszont a brit katonai attasé behívása orosz részről lett volna teljesen értelmetlen reakció.
Forrás: Rosszija 1, RBC.ua; Fotó: MTI
Subidubi
2021-08-16 at 18:12
Majd a háttérből összeugrasztanak aztán mint segítők felépitik amit leromboltak a hitelből amit ők adnak. Ez mindig így lesz míg a birkák legelenek a réten
halacska
2021-08-11 at 13:58
Krími krimi. Stratégiai terület, már azóta, hogy Szevasztopol nevet adtak egy lakott területnek. Bizánci-terv, normann-szláv délre nyomulás, elfoglalás, Krím hruscsovi átjátszása Határvidéknek, szoc. végével bérleti szerződés. Gyengülő orosz helyett kaptak egy visszanépszavazást. Ezzel stratégia vereséget szenvedett a Krím kimetszése o. érdekszférából.
Kup Ica
2021-07-12 at 05:05
Minden lári-fári ellenére, ami számít:
Télre a németek (és így Európa is) orosz földgázt fog kapni az Északi áramlat II-on szállítva.
Az Ukrajnán keresztül csak annyi földgáz jön Európába, amennyit kell biztosítani az el nem készült gázvezetékek miatt.
Ukrajna pedig anny földgázt kap, amennyit kifizet…előre !
Ukrajna pedig nem kap 3 milliárd dolláros tranzitdíjat az elrozsdásodott csővezetékei miatt…
Poroszlai Róbert
2021-07-08 at 14:34
és a hülye járások minisztériuma……az oroszok ,majd jól pofán vágják őket is….
Papa Lima Papa
2021-07-08 at 11:46
Hogy csak Monthy Python-t idézzük: Hülye angolok, angol hülyék!
Solaris
2021-07-08 at 00:49
Jó cikknél nem számít a helyesírás!
Tudományos libsizmus
2021-07-07 at 22:54
Azt a homokos brit rombolót el kellett volna süllyeszteniük a ruszkiknak, de mindegy. Mi a faszt képzelnek? Ha bemegy egy orosz cirkáló Scapa Flow-ba, majd elnézést kérnek tőle a buzi angolok, vagy hogy van ez?
Bukohill
2021-07-07 at 22:00
Valójában Czinege Lajos a hadseregtábornoki címet (és a negyedik csillagot) követelte ki magának, hozzá képest Hessler kifejezetten szerény volt.
Persze, ha a továbbiakban generalisszimusszá válik, gyanakodni fogok.
Királytigris
2021-07-07 at 18:23
Nem értem a briteket. Annak idején a dél-koreai utasszálító betévedt a szovjet légtérbe, aztán azonnal lelőtték. Ez a hajó nem is utasszállító, hanem egy romboló. Nagy szerencséjük volt a briteknek, hogy nem süllyesztették el őket.
Egyébként így kell védeni az országhatárt, és nem úgy ahogy mi tesszük, olyan ejnye-bejnye-dá-dá.. visszakísérem módon.
Egy lővés a levegőbe, ha nem fordul vissza, akkor már célzott lövésekkel kell megakadályozni a határsértőt!
Ha puhák vagyunk, senki nem vesz minket komolyan.
Hesslervezérezredes
2021-07-07 at 16:59
Neaddfel2021-07-07 at 16:18
Köszönöm a jókívánságait.
Csöndesen jegyzem meg, hogy azért a gengszterváltás előtti világban is volt normális tábornok, például Oláh István – sokáig vezérezredes, később – hadseregtábornok, de a II. vh-ban is volt pár normális vezérezredes.
Azért remélem tetszett érzékelni az ön-iróniát az előléptetésem körül?…:)))))))))))
viszont:
Magyarországnak nincsenek örök barátai és örök ellenségei – csak örök érdekei vannak.
Parafrazáltam egy brit miniszterelnököt:
“We have no eternal allies, and we have no perpetual enemies. Our interests are eternal and perpetual, and those interests it is our duty to follow.”
1848. március 1.
Szerző:
Henry John Temple Palmerston
1784. október 20. — 1865. október 18.
ismertebb nevén Lord Palmerston, egykori brit miniszterelnök
nemúgyvanaz!
2021-07-07 at 16:31
‘Nagy Britannia játssza a nagyfiút’???-nem!!! a mindenkit fel- és kihasználó háttérhatalom használja európai vazallusait-a piszkos munkát velük végezteti el
Neaddfel
2021-07-07 at 16:18
Gratulálok az előléptetéséhhez Hesslervezérezredes.
Nálam egy kis szépséghiba, hogy Cinege elvtárssal helyezte egy szintre magát, de egyébként tökéletesen egyet értek Önnel.
Hesslervezérezredes
2021-07-07 at 16:09
A külpolitikában soha nincsenek örök barátok és örök ellenségek.
Csak érdekek vannak.
Esetleg még emlékek.
A Szovjetunió nem volt a barátunk (habár az atomháború esetére azért még ők is elkülönítettek a magyar túlélők részére Ukrajnában egy kis területet, ahol újrakezdhettük volna…:)))):(((( )
A valamikori Szovjetunió részét képező mai Oroszország lehetséges/potenciális szövetségesünk.
A kommunista (???) Kína dettó.
A török nyelvű népek szintén.
Irán, Dél-Korea, Japán, India: úgyszintén.
Az Európai Unió teljesen egyértelműen az ellenségünk.
A NATO szintén teljesen egyértelműen az ellenségünk.
‘Kell még mondanom valamit Ildikó?
(Csak jelzem, hogy mivel ma szerényen előléptettem magam, nem Hesslerezredes a nickname-em, hanem Hesslervezérezredes!
Köszönöm a jókívánságokat előlépésemhez (mely soron kívüli) és a jövőben így legyenek kedvesek szólítani, esetleg fővezértábornagy úrként, vagy generalisszimuszként.
Köszi. :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Neaddfel
2021-07-07 at 15:46
” Úgy tűnik a “Medve” most egy kicsit bátrabban, bár még mindig visszafogottan mutogatja a karmait.”
***
Istenem, de vártam, hogy a ruszkik kitakarodjonak.
Sosem hittem volna, hogy egy a fent idézett mondattal egyszer még szimpatizálni fogok.
Csak hát azt sem hittem volna, hogy a hőn áhított nyugattal kapok a nyakamba LMBTQ-t, BLM-et meg allahu-akbart, és ráadásul még azt is tudatosítani kell a “civilizált juróppal”, hogy nálunk az Apa férfi, és az Anya meg nő.
Hesslervezérezredes
2021-07-07 at 13:43
K2021-07-07 at 10:10
Kedves K!
Dankesőn!
Parancs! a dolgozó nőket szurkálom! (szurkálnám altesti oldalról a szerszámommal, ha lenne még arra alkalmas szerszámom….:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Karácsony Márta
2021-07-07 at 10:28
T Kaszás.. nálunk a kertben már nem látni piros magyar katicát, de a gyilkosból se nagyon. Poloskát igen, de tavaly több volt, viszont irtottuk őket ami belefér. Minek is vagyunk a NATO-ban, ha még annyit sem tudtunk elérni, hogy legalább ne fenyegessék, inzultálják a kárpátaljai magyarokat. Gyávák vagyunk, de nagy a szánk. A magyarok meg lassan eltűnnek Kárpátaljáról, hiszen ez a cél.
K
2021-07-07 at 10:10
Hesslervezérezredes
2021-07-07 at 09:40
Magyarországért tett hosszú évek áldozatos kommentelői munkája jutalmául vezérezredesi kinevezését elfogadom.?
Hesslervezérezredes
2021-07-07 at 09:40
A Krím Oroszországhoz való visszatérése kapcsán a magyar külügynek csak annyit kellett volna mondania, hogy: “Magyarország tudomásul veszi a kialakult helyzetet.”
Ez a külpolitikában az elképzelhető legjobb mondat.
Ajánlom Szíjjártó uramnak free of charge.
Még annyit: hosszú évek áldozatos és teljesen eredménytelen kommentelői munkám jutalmául soron kívül előléptettem magam vezérezredessé.
Úgyhogy ez után a nicknam-em: Hesslervezérezredes. Kérek mindenkit, hogy a jövőben így legyen szíves – egyre gyakrabban – hivatkozni rám.
Köszönöm.
Aa
2021-07-07 at 09:31
De ez is baromság: több mint 100 ország nem ismerte el mai napig a Krímet – ennyi erővel akármit leírhatsz.
gyurcsányiviktor
2021-07-07 at 09:08
Ezek az ostoba jenkik – és a hátuk aljáig érő “brit birodalom” – azt hiszik, hogy győztesek lehetnek egy oroszországgal kirobbantott konfliktusban.
Oroszország tisztán látja, hogy háta mögött a kínai ellenséggel, esélye sincs legyőzni a jenkiket, tehát egy dologra tud koncentrálni, a kölcsönös megsemmisítésre, vagyis az atomfegyverekre és azok korszerű hordozóira.
Ha lenne két ellenségem, amelyek mindketten erősebbek nálam és fenik a fogukat rám, nem haboznék kihasználni azt a lehetőséget, amellyel legalább egyiküket, vagy ha kell, mindkettőt elpusztíthatnám. Akár a saját életem árán is.
Ugyanis, csak ez tarthatja féken azokat !!
De hát’ én csak egy fehér, hetero, rémísztő, antikommunista lény vagyok …
Torockó
2021-07-07 at 09:05
Szimpla provokáció. Ráadásul primitíven kivitelezve. Abszurd, hogy kukában megtalálták a brit előzetes elemzést a hadihajójuk orosz felségterületre történő behatolásáról. Milyen NATO ez? Törökország kulcshelyzetben van. Kiléphetne a NATO-ból eleget csesztetik minden területen…
Hesslerezredes
2021-07-07 at 08:42
Nagy Britannia játssza a nagyfiút, mintha még mindig ‘birodalom’ lenne.
Pedig mára már csak egy közepes méretű – széthullóban lévő – ország, amelynek -teljesen értelmetlenül – vannak még nukleáris fegyverei.
És nem tanultak a történelemből: az orosz – jeges – medve bajszát sosem huzogatjuk, még ha éppen szendereg is.
Ha rajtam múlna, belevenném az Alaptörvényünkbe, hogy Oroszországgal szemben Magyarország soha nem folytathat háborút és más olyan országot sem támogathat, amely Oroszországgal háborúzik, feltéve, hogy nem Oroszország kezdeményezte a háborút.
Girolamo
2021-07-07 at 08:14
Akartam volt írni,az egyik jelentėse.
Mert, esetleges blokádpróba,a török tagság ébrentartása.
Meg a visszavágó a legutóbbi ukrán határ menti orosz gyakorlatnak.
Melynek hatására az ukrán vezetės maga alá csinált.
Karoly
2021-07-07 at 08:10
Putyin, ismeri,van ismerete a kommunistakrol.
Girolamo
2021-07-07 at 08:07
Elég a YouTube-on figyelemmel követni azt a bėkepolitikát,amit Putyin következetesen visz,mióta ő az első számú orosz vezető.
Számtalanszor ajánlkozott,nyújtott kezet.
Az amerikaiak ezt a gyengesėg jeleként is ėrtelmezhették.Ebben az esetben bunkók.Felelőtlen bunkók.
Pedig,Putyin hosszú évek alatti következetes együttműködéspártisága,csak egyik oldala a jelenségnek.
Felmutatott mėg valami måst is
Egy létező valódi másságot.A keleti életėrzés ės erkölcs másságát.
Ezt meg aligha ėrtik Amerikában,vagy akár Európában.
Minket is pont ezért nem értenek.
Vagy,csak tettegik a hülyét,a szavannák hiėnáinak eredményességėt szem előtt tartva.
A NATO-n keresztűl próbálkozhatnak,bekapcsolni többeket a büszkeségsėrtett hangulatba.
Ez eleve nevetsėges.
Az viszont nem,hogy az összehangoltabb tengeri cselekvėsnek,fellépésnek a gyakorlatát lájuk.
A jelentése az lehet,távolabb,mondjuk Afrikában odaverünk majd mi is.
Ez sem vicces.
Tóth Ottó
2021-07-07 at 07:56
Normálisak ezek a brit tengerészek??!!!
De most komolyan kérdezem!
Miaz hogy BOY ?
Majd a gyerek 18 éves korában eldönti a genderét!
Kaszás László
2021-07-07 at 07:13
Ukránok ? Megfoghatatlan kifejezés mint a fing !!!! A második világháborút követően lépték el Kárpátalját az oroszokkal együtt, az ukránok egy invazív faj, mint a Harlekin katicabogár.
K
2021-07-07 at 06:51
Ukrajna semmibe veszi a magyar kisebbség jogait, holott az ottani magyar lakosság százalékos aránya elenyészően kicsi.
Ezzel a kis létszámú 0,3 % magyar kisebbséggel szemben izmoskodik igazságtalanul az ukrán társadalom, és ugyanezt teszi az orosz kisebbséggel is akiknek a száma viszont már urajna lakosságához képest már nagy 17,3 %.
Mindezen felül a ott a Krim problémája ahol az ukrán népesség helyzete fordított, mint Ukrajnában : Lakossága 2001-ben 2 024 056 fő ebből 58,3% orosz, 24,3% ukrán, 12,1% krími tatár, 1,4% fehérorosz,stb.
Tehát simán mondhatjuk azt hogy a Krimhez Ukrajnának semmi köze az általuk Krimben szándékosan feldusszasztott 24%-os ukrán kisebbséget leszámítva.
solothurn
2021-07-07 at 06:29
Nagy hiba volt az oroszok részéröl hagyni hogy a britt romboló, a Defender büntetlenül elvonúljon!
Két kisebbecske lézerirányítású bombatalálat a tat /motortér környékén hosszú idöre vagy végleg manöverképtelenné tette volna
a hajót orosz vizeken.
Sem motorok, sem áram, elég zsena helyzet…
Utánna indulhatott volna a vita arról hogy orosz területen tartózkodik-e vagy sem és mi keresnivalója ott?
Kétlem hogy a NATO vitéz provokátorainak lett volna mersze a bajbajutottak megsegítésére egy másik hadihajójukat úgyszintén orosz vizekre vezényelni.
Ami pedig azt a hülye mesét illeti hogy a Krím fsz. még mindig Ukrajna része lenne (soha nem volt arra jogalapjuk,
még akkor sem ha Hruscsov önhatalmúlag nekik ajándékozta volna 1954-ben)
arról majd azután lehetne beszélni hogy az USA kivonul a Mexikótól “jogszerütlenül elcsatolt” Texas-ból! 😉