Pesti Srácok

Néhány mondat Dobrev Kláráról és a külkeres maffiáról

null

„A gondolkodni tudóknak mondom: nem kicsit feltűnő, hogy egyetlen olyan magyar milliárdosról sem tudunk, aki a Kádár-rendszer alatt vált volna milliárdossá.”

Mit kezdjek egy ilyen szöveggel? Először azt gondoltam, hogy felsorolok az illetőnek húsz, harminc ismert és ismeretlenebb nevet, aztán – persze csak gondolatban – legyintettem egyet. Minek fárasszam kedves ujjbegyeimet a Demján Sándorok bepötyögésével? Meg aztán belefáradtam ebbe az egészbe. A komment szerzője láthatóan képes írni, képes mondatokat egymás után rakni, de vagy végletesen elfogult, vagy végletesen tájékozatlan.

De miért hirdeti?

A hozzászólás a Külkeres maffia című videónk alatt jelent meg, egyike a „bezzegazOrbán!” és „2010 óta?” nótájú, felettébb épületes, vitára serkentő megjegyzéseknek, amelyek mindig lehozzák, lerántják az óvodai szintre a még el sem indult diskurzust.

PestiSracok facebook image

Maga a felvétel amúgy még tíz perc sincs, direkt készítettük rövidre, látványosra, pattogósra, hogy szélesebb kör is megértse: hogyan is rabolta le egy szűk elitcsapat a hetvenes évektől az egész országot. De az érdem nem az enyém, hanem Borvendég Zsuzsannáé. Ő egyedül többet tett ebben a témában, mint az elmúlt évtizedek többi történésze.

Visszatérve a kommenthez. Ha a fenti – elvileg hölgy – megnézte, vagy nemcsak megnézte, de látta is volna a videót, azt is észleli: csak abban bemutatunk három nagyon gazdag embert, illetve családot, akik a rendszerváltozás idején tollasodtak meg. Szerepel a mineralimpexes Tóth József, egy bizonyos Zettwitz Sándor és persze az Apró-klán, Apró Piroskástul, Dobrev Klárástul, Gyurcsány Ferencestül.

És mintha a sajtó is hozzáhülyült volna a közösségi oldalakhoz. Korunk egyik rákbetegsége a Facebook és a többi hasonló felület, abban az értelemben, hogy szabad utat adott a kocsmák és lebujok népének. Elkeserítő a hozzászólók „felemelkedése” , hogy seregnyi troll, együgyű, kocsma- és internettöltelék garázdálkodhat, csúsztathat, hazudhat, provokálhat vagy egyáltalán oszthatja az észt. Nem beszélve azokról a véleményvezérekről – legismertebb képviselőjük talán Puzsér Róbert –, akik mindenhez (is) értenek, persze, ha te is konyítasz valamit az adott témához – mondjuk a filmhez vagy a hálózathoz –, akkor azonnal kiderül, hogy épületes baromságokat szajkóznak őrült magabiztossággal. Nem győzi szegény partnere néha helyretenni .

De most a hálózatról akartam beszélni. Hadd mutassak egy másik érdekes kommentálót: ő hosszan fejtegeti, hogy egyrészt mindent tudott az egészről – a külkeres maffiáról –, másrészt az egész hazugság, mert – és itt a lényeg – „pont a nyilvánvalót nem mutatja be, és jön egy Dobrev Klárával, aki nem irányít, nincs hatalmon”.

Szóval nem irányít. Most ezzel mit lehet kezdeni?

Akinek a nagyapja Apró Antal néven nyomorította meg a hazánkat, anyja Apró Piroskaként volt az egyik kulcsvállalat (Videoton) kulcsembere, az apja meg Petar Dobrevként volt impexes. Róla nem tudjuk bizonyítani, hogy a bolgár állambiztonság embere volt, Apró Piroska viszont aláírásával ellátott feljegyzést írt a BM-nek egy német újságíróról, és az ő testvére, ifjabb Apró Antal meg fontos állambiztonsági tiszt volt. Az Apró–Dobrev família önmagában bemutatja a külkeres maffia felépítését, amelyben van politikus, van állambiztonsági tiszt, van külkeres szakember – hogy csak a legfontosabbakat említsük. A sajtó területéről ilyen örökké befolyásos csoport még a Rényi-klán, a politika területén a Bauer-Eörsi-féle ÁVH-s „baráti kör” és hosszan sorolhatnánk a remek példákat. Tegnap írtam Demszky Gábor nagyapjáról (Komintern), akinek a fia impexes, az unokája meg maoista, majd liberális lett.

És erre jön egy ismeretlen és megmondja, hogy szegény Dobrev nincs hatalmon, nem irányít. Nem a kommentelő a fontos, hanem az, amit és akiket képvisel, mert mások ugyanúgy nem értik.

Nem. A szerepére célzok. Utóbbi – Apró Piroska – igazi rejtőzködő volt, királycsináló: előbb volt szeretőjéből, Medgyessy Péterből készítettek miniszterelnököt – nem volt egyszerű, nemcsak szt-tiszt volt, de szürke, szocialistán jellegtelen, nem túl jó kiállású ember –, aztán a vejéből, Gyurcsány Ferencből, aki politikusnak és privatizálónak is meglehetősen ügyes volt, csak sajnálatosan szociopata. Vagy nem sajnálatosan.

Egyre inkább látni, hogy hogyan működik egy ilyen klán, vagy – ha akarjuk – a kései külkeres maffia. Vagy hálózati maffia – de hívhatjuk máshogy is. Ha egy jelöltjük elbukik, akkor kihúznak egy újat a zsákból.

A kilencvenes évek is az övék volt. Antallék alatt szinte gond nélkül megtartották az összes, igazán jelentős pozíciót. A kormány kormányzott, ők meg irányítottak, szabotáltak, kavartak és átmentettek a háttérben. Horn Gyuláék 1994-es győzelme után meg jöhetett a habzsi-dőzsi, néha már olyan fékevesztett mohósággal, ami a hozzájuk képest – de csak úgy – patrióta és visszafogott Hornnak is sok volt. Meg főleg az SZDSZ volt sok Hornnak és a már akkor is pofátlan amerikai terjeszkedés.

Azóta sok minden történt és sok minden nem történt meg. Az egykori külkeres maffia például nem lett elszámoltatva, volt rá próbálkozás, de esély igazán sohasem.

Ezt ma már le kell nyelni. Ezt el kell fogadni. De visszaengedni ezt a bandát?

Azt soha.