Fel kellene kínálni a lehetőséget az önkormányzatoknak, hogy ha kívánják, akkor működtethessék és fenntarthassák az iskoláikat – jelentette ki Pokorni Zoltán (Fidesz-KDNP), a XII. kerület polgármestere a városrész iskolai menzáinak és közösségi tereinek újragondolásáról szóló szerdai konferencián.
A kerület vezetője – a köznevelési törvény parlament előtt fekvő módosítására utalva – azt mondta: amikor elkezdték az iskolák megújításának tervezését, nem gondolták, hogy ilyen aktuális lesz az időzítés. Az állami működtetés tervéről szólva megjegyezte: nem nevezné túl intenzívnek az erről szóló diskurzust, az önkormányzatok “nem tapsolnak örömükben” az elképzeléseket olvasva. Pokorni Zoltán megerősítette: maximálisan egyetért a Budapesti Önkormányzatok Szövetségével (BÖSZ), amely azt javasolta, a szakmai irányításon kívül az iskolafenntartással összefüggő minden feladat kerüljön vissza azokhoz az önkormányzatokhoz, amelyek erre vállalkoznak. A polgármester arról számolt be, hogy egy éve kezdték végiggondolni, hogyan lehetne megújítani a kerületi iskolákat. Mint fogalmazott, “a gyerekek nem azért szeretnek iskolába járni, mert jól tanulnak, hanem azért tanulnak jól, mert szeretnek iskolába járni”, éppen ezért meg kell szerettetni velük az intézményt. Finom ételeket és szép tereket kell nekik biztosítani, ezzel motiváltak lesznek és jobban fognak tanulni is – érvelt. Kitért arra, hogy jelenleg az étkeztetés szigorú beosztásban folyik, hogy elég legyen a szék-asztal kapacitás, “nem ebédelünk, hanem lebonyolítjuk”. A kerület ennek feloldására kért segítséget a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemtől és a Budapesti Műszaki Egyetemtől. A polgármester célként jelölte meg, hogy a diákok normálisan, egészségesen tudjanak enni, beszélgetni, játszani, tanulni, s ne csak napi 2-3 órában használják ezeket a tereket, hanem kis átrendezéssel csoportmunkára, előadásokra is alkalmasak legyenek. Az elképzelésekhez négy iskolát – a Virányos, a Jókai Mór, a Németvölgyi és a Kós Károly Általános Iskolát – választották ki. “Meglátjuk, hogy amikor dönt a parlament, akkor mint egy ilyen végrendeletként adjuk majd át az állami iskolafenntartónak, hogy szerintünk valami ilyesmit kellene csinálni, vagy pedig ezek olyan tervek, szándékok dokumentumai lesznek, amiben lesz szerepe az önkormányzatnak” – hangoztatta Pokorni Zoltán, hozzátéve utóbbiban bízik, s ez esetben évről évre 2-2 iskolát szeretnének megújítani.
Országos pedagógustüntetés lesz jövő szombaton
Nem csak Budapesten készülnek a tanárok az évzáró június 11-i tiltakozásra. Pilz Olivér, a megmozdulásokat kirobbantó miskolci Hermann Ottó gimnázium tanára szerint “átszakadt a gát.” A matematika-fizika-biológiaszakos tanár, aki egyben a Tanítanék Mozgalom egyik képviselője is a Népszabadságnak adott interjúban azt mondta, „nem adják föl a reményt, hogy a döntéshozók végre meghallják és meg is értik a mondanivalójukat.„
Hozzátette azt is, most zajlik annak a szervezése, hogy az eredetileg a Várkert Bazárhoz tervezett június 11-i demonstrációból országos megmozdulás legyen, mert úgy látják, hogy vidéken is erős az igény hasonló rendezvényekre, részleteket azonban egyelőre nem árult el.
Pilz szerint nem történt volna mostanáig semmilyen változás a közoktatásban, ha nincs a hermannosok levele, és ennek nyomán nem bontakozik ki országos elégedetlenség. Úgy érzi sikerült felrázni az apátiából a tanárokat, akik eddig csak a tanári szobák zárt ajtói mögött panaszkodtak a rendszerre.
Túlzás nélkül mondhatom: átszakadt az elégedetlenség gátja.
– jelentette ki Pilz.
A hermannos tanár szerint továbbra is erős a megfélemlítési szándék a hatalom különböző szintjein, de mint mondta egyre többen vannak, és egyre kevesebben félnek.
A részeredményeknek örülnek ugyan, például annak, hogy a nyugdíjas kollégákat nem küldik el év közben, amikor éppen átlépik a korhatárt, hanem a tanévet legalább végigdolgozhatják, és azt is egyfajta sikernek könyveli el, hogy a nyugdíj előtt állók minősítési procedúra nélkül kerülhetnek magasabb kategóriába, de úgy látja a kormány továbbra is rossz nyomvonalon jár, a szakképzés buta átalakításával, az alapítványi iskolák bekebelezésével és az egész oktatási rendszer tervezett államosításával.
Forrás: MTI/nol.hu
A vezetőképen Pokorni Zoltán 12. kerületi polgármester látható. Készítette: nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS