Pesti Srácok

A remény életben tartása a legfontosabb feladat Irakban

null

Újabb iraki látogatásról tért vissza Hölvényi György, kereszténydemokrata EP-képviselő. Az Európai Néppárt vallásközi párbeszédért felelős munkacsoportjának társelnöke december elején felkereste Irakban a Moszul környéki, az Iszlám Államnak nevezett terrorszervezet uralma alól közelmúltban felszabadult településeket. Hölvényi jövőbe vetett optimizmusa ellenére is elég siralmas képet festett le a térségben élő keresztények helyzetéről. A képviselő szerint a jelenleg hontalan emberek helyzetén Moszul felszabadulása fordíthat, egyelőre viszont újjáépítésről nem lehet beszélni.

- nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Hölvényi György.

A kereszténydemokrata képviselő portálunk kérdésére elmondta, hogy bár egyes területeket már feladott az ISIS, de Moszult még uralmuk alatt tartják, a helyi keresztények és más kisebbségek viszont csak akkor térhetnének vissza a porig bombázott otthonaikba, ha Irak második legnépesebb települése felszabadul.

Holvenyi Gyorgy 2015.12.19 foto:Horvath Peter Gyula
Hölvényi György Fotó:Horvath Peter Gyula/PestiSrácok.hu
PestiSracok facebook image

Magyarország feltett szándéka, hogy segítse a visszatérés lehetőségét: az elsősorban humanitárius feladatok a víz- és villanyszolgáltatás visszaállítására vonatkoznának, ezek ugyanis hozzátennének ahhoz a szükséges politikai nyugalomhoz, ami a visszatelepítéshez szükséges.

A kulcsszó a remény életben tartása

A helyzet viszont nem rózsás: Hölvényi György szerint tapintható a félelem, hogy megint háború lesz, és csak reménykedni lehet, hogy az Irakon belüli különböző politikai, illetve törzsi erők valamiféle megállapodásra jutnak egymással.

Holvenyi Gyorgy 2015.12.19 foto:Horvath Peter Gyula
Hölvényi György Fotó:Horvath Peter Gyula/PestiSrácok.hu

Amennyiben ez nem következik be, és a helyzet nem javul egy bizonyos idő elteltével, akkor annak súlyos következményei lehetnek: az egyik ilyen az, hogy újabb bevándorlási hullám indulhat Európa felé. A képviselő kérdésünkre elmondta, hogy egy ilyen esetben az EU biztosan nem fogja pozitívan diszkriminálni a keresztény menekülteket.

Irakban a 2003-as amerikai inváziót megelőzően másfél millió keresztény élt. Moszul térségében egy-két évvel ezelőtt 3-400 ezren laktak közülük, ma számuk legföljebb 70-80 ezerre tehető, ők belső menekültek.

Vezető kép: Facebook