Szlovákiában a koronavírus-járvány megfékezése érdekében hétfőtől egy hónapra bezárnak az iskolák. Már szombaton kijárási tilalom lép életbe a járvány által leginkább érintett négy északi járásban, majd november 2-tól két hétig ez az egész országban érvényes lesz – döntött csütörtökön, Pozsonyban az országos válságstáb.
Igor Matovič kormányfő az ülés utáni sajtótájékoztatón leszögezte: az intézkedések célja megfékezni a koronavírus-járvány terjedését Szlovákiában. A november 2-tól két hétre elrendelt országos kijárási tilalom alól kivételt képeznek azok a személyek, akik friss negatív koronavírus-teszttel rendelkeznek. Az első héten ez nem lehet régebbi dátummal, mint október 30-a, míg a második héten november 6-a. Marek Krajcí egészségügyi miniszter szerint a szlovákiai járványhelyzet alakulása rosszabb, mint a csehországié. A tárca vezetője állítását a két szomszédos ország járványhelyzete adatainak összevetésével is szemléltette. A válságstáb megerősítette a kormány döntését, amely szerint a következő hétvégeken letesztelik az ország egész lakosságát.
Franciaországban a megyék több, mint felére kiterjesztik az éjszakai kijárási tilalmat
A franciák több, mint kétharmadát érinti szombattól az éjszakai kijárási korlátozás, amelyet a koronavírus-járvány megfékezésére a kormány az ország száz megyéjéből 54-re terjeszt ki. Az egészségügyi tárca csütörtök este közzétett adatai szerint az elmúlt 24 órában 41 622 új esetet tártak fel, amire még nem volt példa. Jean Castex miniszterelnök csütörtökön Párizsban tartott sajtótájékoztatóján elmondta: az este 9 órától reggel 6 óráig tartó kijárási tilalom 46 millió franciát fog érinteni (a 66 millióból), miután a járvány terjedése “szélsőségesen magas szintet ért el”.
A következő hetek nehezek lesznek, és a kórházak osztályai kemény próbatételnek lesznek kitéve
– fogalmazott a kormányfő, jelezve, hogy a november “megpróbáló” lesz, és a halottak száma tovább fog emelkedni. A tavaszi általános karanténhoz hasonló rendszert vezetett be a kormány: a nagyvárosokban este 9 óra utcán utcára lépőknek előzetesen ki kell tölteniük egy formanyomtatványt, amelyen megjelölik a lakhelyelhagyás indokát és idejét. Ennek hiányában, vagy este 9 óra után indokolatlan lakhelyelhagyás esetén a rendőrök 135 euróra (mintegy 50 ezer forint) büntethetik a szabályszegőket, de visszaesők esetében hat hónap szabadságvesztés és 3750 eurós pénzbüntetés is kiszabható. A megjelölt időszakban minden üzletnek és nyilvános helynek zárva kell tartania. Kivételt jelentenek az egészségügyi intézmények mellett az olyan éttermek, amelyek vállalnak házhozszállítást. Ha olyan vonatra vagy repülőre van jegye valakinek, amely este 9 óra után érkezik vagy indul, akkor az érvényes jegyet kell az utcán járőröző rendőröknek igazoltatáskor felmutatni. A munkából hazatérők, illetve oda indulók is az utcán tartózkodhatnak az éjszakai órákban, és rászoruló ember ellátása vagy a kutyasétáltatás is kivételt jelent a kijárási tilalom alól. A miniszterelnök elmondta: szombat óta a rendőrök 32 033 alkalommal igazoltattak és 4777 embert büntettek meg, mert nem tartotta be a kijárási tilalmat.
A görögöknek kötelező az utcán is maszkot viselniük
Görögországban kötelezővé teszik a maszkviselést a zárt termekben és az utcákon is a koronavírus-járvány terjedése miatt – jelentette be csütörtökön Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök lakossági felhívásában. A kormányfő mindezt a fertőzöttek számának ugrásszerű megnövekedésével indokolta.
Mindenhol kötelezővé válik a maszkviselés. Nemcsak a zárt helyiségekben, de az utcákon is
– hangoztatta Micotákisz.
Egyszerűen fogalmazva, a jövőben maszkban megyünk a kávézóba vagy étterembe, és csak az asztalhoz ülve vesszük le. És természetesen továbbra is fennáll a bárpultoknál történő étkezésre vonatkozó tilalom a zárt helyiségekben. A maszk vakcina a tényleges oltóanyag megjelenéséig
– fogalmazott a görög kormányfő. Hozzátette: helyes maszkviselés esetén minimális a fertőzésveszély. Második intézkedésként a miniszterelnök éjszakai kijárási tilalmat rendelt el olyan régiókban, ahol magas a fertőzöttek száma.
Kivételt csak az éjszaka dolgozók és a rendkívüli esetek jelentenek a szabályozás alól
– tette hozzá. Csütörtökön újabb rekordot döntött a fertőzöttek száma, 882 új esettel. A görög egészségügyi minisztérium honlapja szerint a járvány kitörése óta 28 216 fertőzöttet regisztráltak, akik közül 549-en hunytak el a betegségben.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Antonio Bat
Facebook
Twitter
YouTube
RSS