Magyarország jól kezelte a járványhelyzetet, ennek eredményeként a szociális intézményekben is lazulnak a szabályok, de az idősek védelmére a továbbiakban is fokozottan ügyelni kell. A magyarországi gyermekotthonokban nem ütötte fel a fejét a járvány. A koronavírus miatt felfüggesztett örökbefogadási folyamatok pedig újraindulnak – fejtette ki Fülöp Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális ügyekért felelős államtitkára az OrientPress Hírügynökség pódiumbeszélgetésén május 21-én.
Az eseményen a koronavírussal szembeni védekezés első szakaszának legfontosabb elemeit foglalta össze a szociális intézményeket illetően Fülöp Attila. Az államtitkár egyebek mellett azt hangsúlyozta, hogy az Emmi időben kiadta a szakmai protokollokat, eljárásokat, a tisztifőorvos asszony pedig időben meghozta azokat a határozatokat, amelyekkel az intézményeket izolálni lehetett. A vírusveszély nem szűnt meg, a szociális területnek pedig speciális jellemzői vannak. A kijárási korlátozások enyhültek ugyan, és sok tekintetben szabadabb a mozgás, az idősotthonokban azonban a legveszélyeztetettebb emberek élnek, ráadásul zárt közösségekben, így az elővigyázatosság hatványozottan fontos esetükben. A továbbra is fennmaradó intézkedések tehát az ő védelmüket szolgálják, miközben igazodni is kívánnak a járványgörbe mutatta helyzethez – tette hozzá.
Fülöp Attila a gyermekotthonok helyzetével kapcsolatban elmondta: esetükben enyhítés történt, a gyermekotthonokban élők már elhagyhatják az otthon területét, illetve a látogatási tilalmat is feloldották, a fogyatékosotthonokban élők pedig intézményi szervezett körülmények között hagyhatják el az otthont. Az államtitkár kiemelte: hazánkban a járvány harmadik hónapjában kijelenthető, hogy első körben a fertőzés elkerülte a gyermekotthonokat, a lakók egészségének megóvása azonban természetesen továbbra is prioritás.
Az államtitkár a koronavírus-járvány miatt felfüggesztett örökbefogadási folyamattal kapcsolatban jelezte: mostanra az is újraindult. Mint felidézte, jelenleg 23 ezer olyan gyermek van, akiket fejlődésük és biztonságuk érdekében ki kellett emelni a vérszerinti családjukból. Ezek a gyerekek vagy intézménybe kerülnek, vagy nevelőszülői családhoz – mondta –, és ma mintegy 15 ezer gyerek él nevelőszülőknél.
A családközpontú gyermekvédelem állami prioritás
– húzta alá, hozzátéve: az a cél, hogy a lehető legtöbb gyermek kerüljön nevelőszülőkhöz az intézmények helyett. Fülöp Attila arra is felhívta a figyelmet, hogy az új koronavírus-járvány kapcsán láthatóvá vált: a helyi összefogás és a mások segítése mozgósította az embereket, miközben tudatosult az is, hogy az állam nem egy távoli intézmény, hanem mind a kormánynak, az intézményeknek, a magáncégeknek, az állampolgároknak és szervezeteknek, közösségének szerepe van, mindenkinek megvan a maga feladata és a maga felelőssége.
Ez a társadalmi összefogás – például az önkéntes maszkvarrás, az adományok, a felajánlások – megmutatja, hogy a magyarok érzik: összetartozunk, egy közösség vagyunk és a vészhelyzeteket csak együtt tudjuk sikeresen átvészelni
– mondta az államtitkár.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS