Néhány nappal ezelőtt egy kisebb értekezésben próbálta meg elmagyarázni Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő, miért is szükséges tarhálni – ebben viszonylag nagy gyakorlattal is rendelkezik. Az “adakozzatok, adakozzatok”- mantrát szenvedélyesen ismételgető, valamint a diktatúra ellen (is) harcoló politikus emellett nem felejtette el rágalmazni a közpénzek védelmében és a közpénzügyek javításában eljáró Állami Számvevőszéket (ÁSZ) sem, amelynek egyetlen „bűne” csupán az volt, hogy szabálytalanságokat merészelt találni Gyurcsány Ferenc pártjának pénzkezelésében. Hadházy szerint ez már rögtön azt jelenti, hogy az ÁSZ a kormány fegyvereként igyekszik ellehetetleníteni az ellenzéki pártokat, hogy azok ne léphessenek fel az elnyomó „diktatúra” ellen.
Hadházy Ákos a hétvégén megjelent írásában azt mondta, hogy szemmel láthatóan a kormány jelenleg pénzzel zsarolja az ellenzékét, az ÁSZ egyfajta fegyverként jön és elveszi a költségvetési támogatást mondvacsinált okokból.
Egyszerűen nem engedhetjük meg, hogy a kormány pénzzel zsarolja az ellenzékét. Mert jelenleg ez történik: ha az ellenzék nagyon ugrál, csavarnak egyet a satun: jön az Állami Számvevőszék és elveszi a költségvetési támogatást valami adminisztrációs hibára hivatkozva; vagy elveszi maga a kormány, a járványveszélyre hivatkozva
– fogalmazott a politikus. A képviselő úrnak azonban nem ártott volna, ha kicsit jobban utána jár az Állami Számvevőszék működésének. Hadházy víziója ugyanis, már csak azért sem állja meg a helyét, mert az ÁSZ már korábban közölte: folyamatban van a Jobbik, az MSZP, az LMP, a Párbeszéd és a Liberálisok vizsgálata is. Júniusban pedig kezdődik a Fidesz, a KDNP, a Momentum és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt 2018 és 2019 közötti gazdálkodásának vizsgálata. Ezzel kapcsolatban Horváth Bálint, az Állami Számvevőszék kommunikációs vezetője a PestiSrácoknak elmondta: az ÁSZ a törvényi előírások alapján, azok maradéktalan betartásával ellenőrzi a döntő mértékben közpénzekből működő pártok gazdálkodását. A Számvevőszék dolga a közpénzek védelme, a közpénzügyek javítása.
Alapvető jogállami érdek, hogy a pártok szabályszerűen, elszámoltathatóan és átláthatóan gazdálkodjanak az adófizetőktől és a támogatóiktól kapott pénzekkel. Az egyes pártok gazdálkodásában feltárt törvénysértésekért és azok törvényekben rögzített jogkövetkezményeiért az érintett pártoknak kell vállalniuk a felelősséget
– tette hozzá. Horváth Bálint lapunknak arról is beszélt: az ÁSZ mindenben a vonatkozó törvényi előírások szerint, a jogállam védelme, a törvényi előírások betartása érdekében jár el és minden párt számára ugyanazt a jogszabályok szerinti eljárást biztosítja.
Az Ász számára nem léteznek ellenzéki pártok illetve kormánypártok, hanem kizárólag ellenőrzött szervezetek vannak, amelyek gazdálkodását a törvényi előírások szerint ellenőriznie kell
– mondta a kommunikációs vezető.
Gyurcsány-párt és a pénzügyek
Mint megtudtuk: az ÁSZ 2020. május 21-én zárta le a Demokratikus Koalíció ellenőrzését. A DK nem igazolta a 2017-2018. évi gazdálkodásáról közzétett adatok valódiságát. Pénzügyi kimutatásai nem mutatnak megbízható és valós képet a párt bevételeiről és kiadásairól, a valótlan pénzügyi kimutatások közzétételével a párt ráadásul a saját tagságát is megtévesztette.
A költségvetési támogatás felfüggesztésének kezdeményezését indokolta továbbá, hogy a Demokratikus Koalíció gazdálkodását évek óta törvénysértések jellemzik, a DK elnöke pedig a számvevőszéki jelentés-tervezetre megküldött észrevételében elutasította a párt törvényes gazdálkodásának helyreállítását. Mindez azt jelezte, hogy a Demokratikus Koalíciónál nem állnak fenn a közpénzek törvényes felhasználásának a feltételei
– mondta lapunknak Horváth Bálint. Hozzátette: amint a DK dokumentumokkal igazolja, hogy a pártjánál fennállnak a közpénzek törvényes felhasználásának alapfeltételei az ÁSZ azonnal kezdeményezni fogja, hogy a párt megkaphassa a felfüggesztett állami támogatást. Tehát lényegében Gyurcsányékon múlik, hogy mikor kaphat költségvetési támogatást.
Az ÁSZ célja, hogy a pártok törvényesen működjenek és gazdálkodjanak, a DK erre kapott most esélyt
– mondta. Hadházy Ákosnak tehát nem ártana elfogadnia, hogy hazánkban – bármennyire is szeretné bebizonyítani ennek ellenkezőjét -, bizony megfelelően működik a jogállamiság, mi pedig azért mégiscsak kíváncsiak lennénk arra, vajon miért közölt szándékosan valótlan állításokat az ország egyik vezető baloldali lapjában? A kérdés nyilván költői, Hadházy Ákost valószínűleg egyáltalán nem érdekli a valóság.
Forrás: PestiSrácok, Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS