
Folyamatos fejlődést és szokatlanul tudatos építkezést láttunk az argentinoktól a tornán. Nem brillíroztak még olyan lenyűgöző játékkal, mint a spanyolok vagy a brazilok – ők is milyen sokra mentek vele, ugye –, de amennyire szükség van a továbblépéshez, annyit mindig elő tudtak húzni a cilinderből. Ez az európaiasan kimért és taktikus, mindenféle önpusztító latinos könnyelműsködést nélkülöző játék messzire viheti őket – így tűnhetett 90 percen át, de a rendes játékidő ráadásában, az elszabadult indulatok közepette, a hollandok nagy erőket mozgósítva focit is mutattak, és hosszabbításra mentették a vert helyzetüket. Egy fordulatos és izzó hangulatú meccsen hiába nyomták meg iszonyatosan a hosszabbítás végét megint az argentinok, négy gól és tizennégy sárga lap után csak a büntetők döntöttek a javukra.
A holland térfélen töltötték az idő nagy részét a csapatok a meccs elején, de nem diktáltak gyilkos iramot az argentinok. Senki számára nem meglepetés persze, hogy a hollandok hihetetlenül gyors és hatékony kontrákra képesek, tehát nem árt óvatosnak lenni velük. A dél-amerikaiak felejthető, erőtlen lövésekkel próbálkoztak, de ezekből több is kaput ért, szóval a spanyolok hatékonysági mutatóját például már egy fél félidő alatt túlszárnyalták. A félidő közepén előbb Messi, majd kisvártatva Bergwijn lövésében is benne rejlett a komoly veszélyeztetés lehetősége, de mindketten elég pontatlanul céloztak.
Messi így, 35 évesen már nem csinál sportot abból, hogy egymaga bevigye a labdát az ellenfél három-négy játékosa közé, majd az általa összegyűjtött boly túlvégén kiszaladjon a labdával, ám meccsről meccsre egyre jobban húzóembere a csapatának. Még mindig életveszélyesen cselez egy az egy ellen is, remekül elviszi időnként a védőket, lendületet tud adni az argentin támadásoknak, és elképesztő passzokkal talál, vagy ha nincs, akkor csinál lyukat az ellenfél védelmén. Ezúttal is óriásit villant, egy csellel kibillentette a rárontó védőt, meghúzta befelé, majd a narancssárga mezesek sűrű jelenléte ellenére forintos passzal juttatta el a labdát Molinához; a ki tudja, hogyan a kapu elé keveredett jobbszélső pedig külsővel ütemtelenül, laposan a kapuba lőtt. A gól felélénkítette a csapatok érdeklődését, és az ide-oda csapódó támadáshullámok közepette szétszakadt a középpálya, ami kifejezetten jót tett a meccsnek.

Az argentinok az egész meccset szépen felépítették, Molina góljával kezdődött. Fotó: MTI/EPA/Abir Szultan
Ez a rohanás aztán vissza is állt a megszokott szintre a második játékrészre fordulva, kezdett kicsit unalomba fordulni a történet. A 63. percben aztán nagy, kövér pecsétet nyomhatott volna Messi a hollandok sorsára, egy jó 20 méterről elvégzett szabadrúgással. A bivalyerős és ravaszul csapódó lövés hajszállal ment el a léc fölött, felülről megrezegtetve a hálót – lett volna vele gondja Noppertnek, ha egy picit lejjebb megy. Az eseménytelenséget Dumfries törte meg, miután teljesen fölöslegesen felrúgta a tizenhatos vonalán éppen belül cselezgető Acuñát. A megítélt büntetőt Messi profin, a kapusnak esélyt se hagyva varrta be a bal felsőbe. Azt hittük, ezzel vége, de nem. Egy lökdösődés formájában már ekkor elkezdtek felhevülni az indulatok, és a folyamat később még fokozódott. Előbb azonban a játék képéhez képest váratlanul, egy jó beadásból Weghorst csúsztatott fejesével szépítettek a hollandok – először találták el a kaput a meccsen.

Messi megint a csapata motorja volt, a tizenegyesgólja után úgy tűnt, kezükben a továbbjutás. Fotó: MTI/EPA/Rungrodzs Jongrit
Itt hirtelen átfordult valami, a németalföldi csapat eszeveszett hajrába kezdett a reményeik feltámasztásáért. Rögtön a gól után Weghorst nem túl úriemberi módon felrúgta Messit, ez sem tett jót a két nép barátságának. Kimaradt egy újabb holland helyzet, majd Berghuis is besárgult Messi megrongálásáért. Az argentinok sem tudták már olyan hűvösen kezelni a megnövekedett nyomást és Messi állandó faragását. Paredes előbb sárga lapot érően felrúgott egy hollandot, majd felpattant és teljes erővel a holland kispad egyik üres székébe bikázta a labdát, amire az ott ülők egy emberként pattantak fel, a legendás nyitókérdést Paredesnek szegezve: „Mi van?! Mi van?! Mi van?!”. A jóval nagyobb termetű Van Dijk mellkassal terítette le az argentin tettest, de a lökdösődést végül mindenki túlélte.

A fordulatos, gólgazdag találkozóba belefért rengeteg indulat és tizennégy sárga lap is. Ennél a tumultusnál fenyegetett igazán, hogy kicsúszik a meccs az amúgy is túl exhibicionista spori kezéből. Fotó: MTI/EPA/Abir Szultan
Parázs pillanatok voltak. Nem múlt el azonban az állapot, miszerint a hollandoknak csupán egy gól kellett a túléléshez. Berghuis a sorfalba bombázott egy szabadrúgást, majd az argentinok perceken át kifejelték a holland beíveléseket, ám ahogy meleg lett a pite, nem bírták higgadtan kezelni az eseményeket. A legvégén újabb holland szabadrúgást okozott Pezzella, és ez lett a vesztük: Koopmeiners ahelyett, hogy 17 méterről kapura tekerte volna, ahogy mindenki várta, iszonyú rafkósan bejátszotta Weghorstnak, aki kapura fordult, és belőtte. Sokk Argentínának, jöhetett a hosszabbítás.

Csúcsdramaturgia, egyenlítés az utolsó pillanatban. Weghorst második gólja kivitelezésben és időzítésben is elképesztő volt, és lerombolta az argentinok egész meccses alkotását. Fotó: MTI/EPA/Mohamed Meszara
Úgy tűnik, kicsit megszeppentek a csapatok a felajzott hangulattól és a növekvő téttől, hiszen jóval visszafogottabb lett a játék képe, mint a percekkel korábbi őrületben. Tulajdonképpen az előzmények kipihenésével töltötték a felek a hosszabbítás első részét, a másodikban aztán hét-nyolc perccel a vége előtt megint magára talált Argentína, és elkezdte sorjázni a helyzeteket meg a szögleteket. Teljesen beszorultak a hősiesen védekező hollandok, Enzo Fernandez a 120. percben a kapufát találta el – nem szegődött az argentinok mellé a szerencse a legvégén. Sokkal többet dolgoztak ezen a meccsen a sikerért, mint a hollandok, de itt is a büntetőkre maradt a döntés. A tizenegyesölő Emiliano Martínez az első két holland kísérletet kivédte, és így még az is belefért, hogy az argentinok is hibázzanak egyet. Az utolsó, továbbjutást érő büntetőt az a Lautaro Martínez lőtte be, akit az egész tornán szerencsétlenség kísér a kapu előtt.

Lautaro Martínez ezt már belőtte. Fotó: MTI/EPA/Mohamed Meszara
HOLLANDIA–ARGENTÍNA 2:2 (2:2, 0:1) h.u., büntetőkkel: 2:4
Loszaíli Nemzeti Stadion, v.: Antonio Mateu Lahoz (spanyol)
gólszerzők: Weghorst (82., 90.+11) – Molina (35.), Messi (73.)
sárga lap: Timber (43.), Weghorst (45.+2), Depay (76.), Berghuis (87.), van Dijk (89.), Bergwijn (90.+13) – Acuña (43.), Romero (45.), Lisandro Martínez (76.), Paredes (89.), Messi (90.+10), Otamendi (93.), Montiel (109.), Pezzella (112.)
Veletek
2022-12-12 at 20:07
Az erkölcstelen hollandok kiestek, éljen ! Mindig utáltam a csapatukat, most sem tagadták meg önmagukat. A 11-es rúgások alatt is vegzálták az argentin játékosokat, hogy mentális befolyással győzzenek. A bíró nem tudom minek volt ott ?Elképesztő, hogy egy nép moralitását, becsületességét is leképezi az adott válogatott viselkedése.
Bagaméri
2022-12-10 at 19:12
@moliere Jah! lol Azt tudtad,hogy a Bor filozófiáját úgy írta meg,hogy alkoholt szinte egész életében alig ivott?
Van itthon Tempranillo,meg magyar szilvapálinka. Szerinted 4 napos vesegyulladásra fölbontsam valamelyiket? XD
Aki meg a holland focit szereti,az egyen sok sótalan fött halat,sóskafözelékkel,oszt´igyon rá finom cikóriakávét. höhö…
Wakanapi
2022-12-10 at 15:30
Nekem az a híres hírhedt 2006-os Portugál – Holland VB meccs égett be az emlékeimbe. Igaz nem nézek minden héten focit, de az volt az egyik legdurvább meccs, amit ilyen szinten láttam.
moliere
2022-12-10 at 14:34
https://www.youtube.com/watch?v=iSN6t9_A82A
moliere
2022-12-10 at 14:32
Wakanapi
Ez akkor tetőzött, amikor a 2010-es “sikeres” vébéjükön a bírók mindent (de MINDENT) elnéztek Mark van Bommelnek és Nigel de Jongnak. Annál undorítóbbat még nem láttam. Ha az ember nem drukkolt volna már eleve Spanyolországnak (vagy csak annak, hogy legyen már egy olyan ország, amelyik még nem nyert), akkor eleve csak azért is drukkoltam volna ellenük, hogy nehogy már ilyen hentes és mészáros banda világbajnok legyen.
Nem tudom, milyen a légkör az ifikluboknál, iskolákban, HOllandiában, de a lényeg, hogy valami máshol s zinte ismeretlen bugris nívó tud fennmaradni. Simán együtt tudnak élni a szociopatákkal, elnézők velük szemben, épp most láttam egy filmjüket: Oss bandái címmel, vagy mi, az is erről tanúskodik. Vagy a valaha volt legnagyobb holland film, Verhoeven Zwartboek c. filme sem azt mutatja be, hogy milyen szépen kiszűrik a gazembereket a társadalomból.
Mondjuk nem tudom, hogy ettől még miért sima sárgalap, ha valaki szándékosan szemből erőből mellbe talpalja az ellenfelet…
moliere
2022-12-10 at 14:24
Bagaméri
Köszi, ez nagyon jó!
(Ha jól tudom, valami olyasmit is írt, hogy: “… végül ketten maradnak, Isten és a bor…” Nos, én most még közéjük furakodtam, harmadiknak 🙂 és mondhatom, nagyon jó ez a cabernet.)
moliere
2022-12-10 at 14:23
A hollandok semmiképpen nem érdemelték meg a továbbjutást, a játékuk, a viselkedésük és a butaságuk miatt. Hiába sírnak, megérdemlik a sorsukat.
Az első félidőben nulla. A második félidőben, gólhátrányban is duplanulla.
Az utolsó tíz perc és a tíz perc hosszabbítás az, amikor fociztak (érdekes: amikor ég a ház, van Gaal, a niggerbuzi, raklapszám cseréli be a fehéreket… akik végül megoldják a megoldhatatlant, amit a négerek összehoztak…).
Az a legendás “momentum” átkerült a hollandok ölébe, a hosszabbításra úgy álltak fel a felek, hogy az argentinok fele összeomolva, fele ideggörcsbe merevedve, agyfaszt kapva (Messi), míg a hollandok lelkesen, hihetetlen ajándékot kapva, jobb felállással mentek fel. És mi lett ebből? A hollandok ÍGY IS beálltak, odadobták a momentumot.
Ezért külön megérdemelnének egy büntetőverést! És még egyszer megkapták a lélektani előnyt, amikor a hosszabbítás végén öt ordító helyzetből, kapufából nem tudta eldönteni a meccset Argentína. És mindennek ellenre, és Emiliano Martínez jóvoltából, és azzal, hogy a tizenegyeseket sikernek érezhették, mégsem készültek rá eléggé, és a nagy van Gaal nem cserélte le a kapusát, akiről tudhatta, hogy akkor véd, ha belerúgják, vagy nemtudta és akkor meg hülye, sikerült minden előnyt hátránnyá fordítani, kivétel a nagy pofa, ami eleve hátrány ugyebár.
Szóval megérdemelt Argentína győzelme, és jogos a felháborodása. Leszámítva Messit, mert ugyan faragták, hergelték, de a sárgáit meg nem kapta meg.
Mondjuk érdekes lett volna a meccs, ha a kispadra lőtt labda utáni verekedés után mindkét csapatból kiállítanak két embert…
Wakanapi
2022-12-10 at 13:37
A holland válogatotthoz fűződik több verekedős és rekord sárga/piros lapos meccs. Nincs új a nap alatt….
Bagaméri
2022-12-10 at 13:15
@moliere “Szörnyü,hogy a tényektöl soha nem ismerhetjük meg a valóságot.” Hamvas Béla
moliere
2022-12-10 at 11:54
Tény: a hollandok mindent megtettek (nem csak futball!), hogy ne szeresse őket senki.
Tény: az argentinok többet dolgoztak ezért a sikerért, mint a hollandok.
Tény: az argentinok nem szerény nép, de a hollandokhoz képest viszont DE.
Tény: Messi és néhányan kivetkőztek magukból a meccs után, de némileg érthető.
Tény: Pláne hogy a hollandok tényleg provokálták őket, és az ő stílusuk idegesítő.
Tény: Mateu Lahoz a labdarúgás egyik túlértékelt bohóca.
Tény: Emiatt jogosan kritizálta Messi.
De az is tény, hogy Messivel pofátlanul elnéző volt pont ez a bíró, már rég a pályán sem szabadott volna lennie, ha ugyanazt kapja, mint más. Szándékos kézilabda, odalépés, beugatás, akár három sárgát is kiadhatott volna neki a meccs alatt, mielőtt azt az egyet megkapta volna. Messi tegnap túlpörgött, és jobb lett volna, ha valaki bekíséri az öltözőbe a végén, mert még kap egy három meccses eltiltást, aztán szeva.
sanda sün
2022-12-10 at 09:27
Egyre jobb!
A szivárványos pöcs németek után most már a sajtszagú, büdös hollandok is mehetnek haza. Még a térdepelős angolokat kellene elküldeni a p*csába, csak hát ezt az ótvaros franciák teszik meg – ha megteszik.
Hajrá Horvátország, éljen Modrics!
Hazafi
2022-12-10 at 07:20
Mindig Vésey Kovács Lászlótól szeretnék meccs összefoglalót olvasni. Mindig rajtam marad a vigyor a cikk végén, mint Jokeren.
Ricsipaszta
2022-12-09 at 23:20
És micsoda áldás a magyar tévénézőnek, hogy van nekünk egy Hajdú B. Istvánunk, aki teljessé tette az élményt.
Bagaméri
2022-12-09 at 23:20
Senki nem akar még egy horvát-francia döntöt. Argentin-Portugália döntöt akarunk. Messi-Ronaldo.