
A külkeres maffia történetét kutatva messzire vezetnek a szálak. Keveset beszélnek például a Magyar Nemzeti Bank bécsi fiókbankjáról, a CW Bankról. Ennek feladata volt az állami külkereskedelmi vállalatok nyugati ügyleteinek finanszírozása a pártállam idején, de a demokratikus átrendeződés után tovább folytatta működését. 1999-re legalább hetvenmilliárd forintnyi veszteséget halmozott fel a Magyar Köztársaság költségvetésének terhére, amelynek meghatározó része a rendszerváltoztatás után keletkezett, amikor a bank hatalmas hitelállományt helyezett ki többnyire a volt keleti blokkból érkezett vállalkozókhoz. Valójában ezek nem voltak „igazi” hitelek. Néhány „vállalkozóhoz” kerültek ezek a pénzek úgy, hogy törlesztés nem lesz. A kétes hírű üzletemberek többsége vagy a Szovjetunió, vagy valamelyik szatellitállam titkosszolgálataihoz volt köthető, sőt még arról is szóltak a hírek, hogy a Stasi vagyonát a CW Bankon keresztül mentették át a fordulat után. A bécsi magyar fiókbank tehát feltehetően pénzmosodaként üzemelt.
Az MNVK-2. Csoportfőnökségen belül „egy – a közérthetőség kedvéért lobbinak nevezett – csoportosulás uralkodott. Tagjai főleg az apparátusból és a hadsereg politikai vonaláról érkezett vagy küldött olyan megbízható személyek voltak, akiknek kapcsolatai messze túlmutattak a kommunista és szovjetbarát felfogáson. Ezek célja a sokszor – tevékenysége természetéből adódóan – törvényen kívüli eszközeivel való önérdekű manipuláció” – írta Práczki István katonai hírszerző a visszaemlékezéseiben arról a külkeres maffiát segítő kemény magról, akik a katonai felderítés tisztjeiként nyújtottak titkosszolgálati fedést a gazdasági visszaélésekhez.
Egy-két résszel korábban már olvashatták, hogy a külkereskedelem felhasználásával végrehajtott országrablás egy elég szűk körhöz volt köthető. Az MNVK-2-n belül sem volt ez másként. A külkereskedelmi vállalatok felügyelete az Operatív Szolgálat A/5. Alosztályához (belföldi operatív támogató alosztály) tartozott, amelynek vezetését hosszú időn keresztül Kapás Pál ezredes látta el. Ez a kis létszámú – hat-nyolc főt foglalkoztató – alosztály elsősorban politikai tisztekből állt, akiknek bekötöttsége a párt belső köreihez sokkal közvetlenebb volt, mint a felderítés többi részlegén szolgálatot teljesítőknek. Legfontosabb feladataik közé tartozott a tippkutatás, vagyis a potenciális megnyertek megtalálása és behálózása.
Éhes disznó megnyertségről álmodik
A megnyert ugyanaz a személy volt a katonai hírszerzésnél, mint az ügynök az állambiztonságnál – csak éppen pozíciójukkal sokkal jobban jártak! Őket soha nem presszióval vették rá az együttműködésre, hanem mindig „hazafias” alapon vállalták a feladatokat, amiért tisztes ellenszolgáltatás járt, ráadásul ehhez a szerephez nem kapcsolódott társadalmi megvetés. Őket nem tekintették besúgónak, nem közösítették ki és kövezték meg virtuálisan, mint a sokszor kényszer alatt aláíró társaikat.
Igaz ugyan, hogy elvileg nem is foglalkoztak belsőreakció-elhárítással, vagyis nem kellett az ismerőseikről jelentéseket írniuk, de olyan kiváltságokban részesültek, amelyek csak a pártállam működtetőinek privilégiumai voltak. Szakmailag képzett, nyelveket beszélő embereket szervezett be a katonai hírszerzés, vagyis a megnyertek hálózata tele volt tehetséges és profi külkereskedőkkel, no meg újságírókkal is.
Az MNVK-2-n belüli pártközeli maffia és válogatott megnyertjeik voltak azok, akik megkezdték a nyugati offshore céghálózat kiépítését. Létrehozták az Eurocomot, amely a katonai hírszerzés fedővállalataként működött, és amelynek segítségével elkezdődött a külföldi terjeszkedés. Első vegyesvállalatuk a kettős könyvelésű Intereurop volt, bécsi és vaduzi központtal. A cégalapítás egyik kulcsfigurájaként Dévai István, a Metalimpex vezérigazgató-helyettese szerepelt, aki természetesen megnyertként vett részt az üzletben.
Dévai az ötvenes évek második felében lett a legbelsőbb kör tagja, amikor a frankfurti kereskedelmi kirendeltségen teljesített szolgálatot Sebestyén János beosztottjaként. Hazatérése után visszatért eredeti munkahelyére, a Metalimpexbe, vagyis nem követte Sebestyént az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottságba, de a közöttük lévő szoros „munkakapcsolat” nem szűnt meg. Dévai jelentős volumenű valutakitermelést végzett a katonai felderítés számára, miközben tartotta a kapcsolatot az összes meghatározó külkeres személyiséggel és igyekezett előnyben részesíteni a korrupciós háló másik végén álló nyugati nagyvállalatokat.
Práczki Istvánt hamar eltávolították
Az Eurocom alapításának szakmai fogásait Práczki Istvánra bízták, aki gyakorlottan hozta tető alá a céget, de mivel nem tartozott a katonai felderítésen belüli „lobbicsoportba”, hamar eltávolították a vállalat közeléből.
Nem úgy Dévait, aki a Metalimpex éléről segítette a külkeres érdekcsoport gazdasági manővereit: az Eurocomon és leányvállalatain (Intereurop) keresztül játszotta ki a szigorú külkereskedelmi szabályokat. Az Intereurop Wien egy jugoszláv céggel közösen működtetett bécsi iroda volt, amely arra szolgált, hogy mind a Metalimpex, mind partnerének kilétét fedésben tartsa. A jugoszláv társnak, egy Mile Jovanovits névre hallgató kereskedőnek szintén Vaduzban bejegyzett cége volt, a Fercom International Steel Company East.
Kijátszották a hazai pénzügyi ellenőrzést
A Külkereskedelmi Minisztériumhoz beterjesztett engedélyeztetési kérelem azzal indokolta az Intereurop létrehozásának szükségességét, hogy kereskedelmi irányelvek korlátozták a különböző országok felé az export mennyiségét, holott sokszor nagyobb lett volna a felvevőpiac, így az exportőr kénytelen volt közvetítő céget bekapcsolni az ügyletbe. Hasonló szempontok alapján volt érdekelt Jovanovits is a cégalapításban, mivel Jugoszlávia felé irányuló üzleteit saját maga nem bonyolíthatta, így „mind a Fercomnak, mind pedig vállalatunknak szüksége van arra, hogy egyes esetekben rejtve maradjon. Ezt a célt szolgálja, hogy a társulásba egy megfelelő osztrák céget, az Intereurop Export GmbH-t bevonjuk.”
A fennmaradt iratokból nehéz kibogozni a szálakat, hogy kik és hányan voltak a tulajdonosok valójában az Intereuropban, azok miképpen osztozkodtak a bevételen, de az világos, hogy a fő csapásirány a cégalapítás után a reexport lett, és az is, hogy mindent megtettek a hazai pénzügyi ellenőrzés teljes kijátszására.
Újra feltűnik Salusinszky
Az Intereurop alapításában számos olyan figura is részt vállalt, akikről már olvashattak ebben a sorozatban. Ilyen volt például Salusinszky István, a Magyar Külkereskedelmi Bank elnöke, aki sokat tett azért, hogy a külkereskedelmi vállalatok megkapják a cégalapítás jogát a nyugati világban.
Salusinszky korábban maga is megnyert volt, a katonai hírszerzés embereként vezette a kereskedelmi kirendeltséget Rómában, és hazatérte után is az érdekcsoport tagja maradt. Amikor 1974-ben a Metalimpex fedésében elkövetett gazdasági visszaélések miatt nyomozni kezdett a hatóság, Salusinszky is aggódni kezdett:
„Salusinszky elvtárs, a Külkereskedelmi Bank vezérigazgatója tart attól, hogy Dévai letartóztatása nyomán a BM firtatni fogja a Metalimpex Bécsben lévő és Vaduzban bejegyzett közös vállalkozásának hátterét. A hírforrás szerint Salusinszky megjegyezte, hogy akkor pedig nagy baj lesz.
A hírforrás közlése szerint ez a közös vállalkozás egy nem létező vállalat, mert nincs bejegyezve a Pénzintézeti Központban. Ennek következtében nem áll hazai pénzügyi ellenőrzés alatt, nem fizet be nyereséget, pénzügyi műveletei nem követhetők nyomon, a befolyt pénzekből annyit könyvelnek el, amennyit akarnak, és a cég alkalmazottaiként Bécsben dolgozó magyar állampolgárok nem részesülhetnek a Magyar Népköztársaság jogi védelmében.
A vállalat esetleges sikertelen pénzügyi ügyleteiért az anyagi terhet és hátrányt nem az állam, hanem a Metalimpex kell, hogy fedezze, nyilvánvalóan hamis pénzügyi könyvelés vagy egyéb hamisítás útján” – olvashatjuk a nyomozás során begyűjtött ügynökjelentésben.
A kulcsfigura: Fekete János
A Metalimpex elleni nyomozás során az állambiztonság egyre több információt szerzett a pénzügyi machinációkról; rájöttek, hogy az MNVK-2. illegális forrásokkal egészíti ki költségvetését, amely forrásokból természetesen sokkal több jut magánzsebekbe, mint titkos akciók finanszírozására. Láthatóan irritálta őket a törvénytelen pénzszerzés és egyszerre irigyelték is a konkurens szervezet praktikáit: igyekeztek minél több részletet megtudni az MNVK-2. működésének „üzleti alapra” helyezéséről. Kikérték tőlük Dévai jelentéseit is, amelyeket megnyertként adott a felderítés számára.
Ezekből kiderül, hogy Salusinszky mellett Fekete János, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökhelyettese is támogatta a bécsi vállalat pénzeszközeinek kint tartását, vagyis engedélyt adott arra, hogy ne utalják haza az Intereurop nyereségéből a Metalimpexet megillető részt.
A titokzatos Jovanovits szerepe
A Fercom és a Metalimpex nem sokkal az Intereurop életre hívása után újabb közös vállalkozást hozott létre, Metimexco néven. Bár a cég alapítási iratai egyelőre nem állnak rendelkezésemre, annyi nyilvánvaló, hogy a Metimexco is az Intereuropban érdekelt Jovanovits közreműködésével született. Arra szolgáló egyértelmű információ, hogy mi alapján választotta az MNVK-2. Jovanovitsot üzlettársának, sajnos nem derül ki az anyagokból.
A BM korábbi adatgyűjtéséből annyit tudhatunk róla, hogy a cégalapítást megelőző években szoros kapcsolatban állt Arató Ferenccel, a Külkereskedelmi Bank egykori vezérigazgató-helyettesével, akit angol és izraeli szervekkel való együttműködés gyanújával tartottak ellenőrzés alatt, de néhány évvel korábban öngyilkosságot követett el.
(Arató Ferenc egyébként egyike volt azon pénzügyeseknek, akik felfuttatták a reexport-tevékenységet Magyarországon, azt a reexportot, amely aztán megnyitotta a lehetőséget a pénzszivattyú beindításához.)
Egyes értesülések szerint Jovanovits ellen jogerős büntetőjogi ítélet volt érvényben Jugoszláviában, ezért kellett láthatatlannak maradnia az üzletkötések során, más információk szerint azonban a jugoszláv állambiztonsági szolgálatok embere volt, és pusztán a legalizálás érdekében terjesztette magáról a büntetőeljárás legendáját.
A bécsi leánybank szerepe
A Metimexco és a két Intereurop számláit két bécsi banknál vezették, azonban forgalom csak az egyik banknál jelentkezett. A Metimexcónak volt ugyan folyószámlája az MNB bécsi leánybankjánál, a Central Wechsel- und Creditbanknál (CW Bank), azonban forgalom nem zajlott rajta.
A CW Bank feladata volt az állami külkereskedelmi vállalatok nyugati ügyleteinek finanszírozása a pártállam idején, de a demokratikus átrendeződés után tovább folytatta működését, rengeteg megválaszolandó kérdést hagyva maga után. 1999-re legalább hetvenmilliárd forintnyi veszteséget halmozott fel a Magyar Köztársaság költségvetésének terhére, amelynek meghatározó része a rendszerváltoztatás után keletkezett, amikor a bank hatalmas hitelállományt helyezett ki többnyire a volt keleti blokkból érkezett vállalkozókhoz.
(Valójában ezek nem voltak „igazi” hitelek. Néhány „vállalkozóhoz” kerültek ezek a pénzek, rendes hitelszerződések nélkül, vagyis a pénzek kihelyezésekor már nyilvánvaló volt, hogy törlesztés nem lesz.)
A kétes hírű üzletemberek többsége vagy a Szovjetunió, vagy valamelyik szatellitállam titkosszolgálataihoz volt köthető, sőt, még arról is szóltak a hírek, hogy a Stasi vagyonát a CW Bankon keresztül mentették át a fordulat után. A bécsi magyar fiókbank tehát feltehetően pénzmosodaként üzemelt, de a Metimexco mégsem a CW Bank segítségével bonyolította a pénzügyeit. Egyértelműen kikerülték az MNB bekapcsolását a tranzakciókba, pedig a jegybank igyekezett nyomást gyakorolni a vezetésre.
1976. június 23-án a CW Bank vezetője telefonon kereste fel a Metimexco korabeli igazgatóját, Heiszig Józsefet, és kérte fel a fiókbank foglalkoztatására. Heiszig kitért a határozott válasz elől, azonban írásos beszámolójában, amelyet a Metalimpex vezetőségéhez intézett, így fogalmazott: „Az érdekeltek figyelmét felhívom arra, hogy a Metimexco forgalmát nem célszerű a Central Wechsel- und Creditbankhoz telepíteni, inkább több bank között kell megosztani, esetleg egy részét külföldre áttenni.” Vagyis a pénz mennyiségére és mozgására vonatkozó információkat semmiképpen sem akarták láthatóvá tenni bármilyen magyarországi kötődéssel rendelkező intézmény számára, még akkor sem, ha a CW Bank vezetősége is támogatta a különböző offshore megoldásokat.
A sorozat korábbi részei:
A hidegháború győztese nem Amerika, hanem a globális pénzelit volt
A felforgatók arcképcsarnoka – Az elfelejtett Parvus, avagy útmutató a bolsevizmushoz
Henry Ford és a többi nagytőkés – Lenin és a totális állam felépítésének elhallgatott támogatói
Hammer, aki mintha Soros mestere lett volna – Egy gátlástalan filantróp véres felemelkedése
A kaloda változatlan, de a bolsevik vallás ma szabadelvűnek, liberálisnak nevezi saját magát
Varga Jenő kommunista közgazdász, aki kitalálta a málenkij robotot és annak „gazdasági hasznát”
Korai kommunista külkeres mammutvállalatok, ahol Gyurcsány csak kisinas lehetett volna
A Hardi-istálló, Oblath György és a többiek, avagy a külkeres maffia hatalomátvétele
Nyerges János, a legfontosabb külkeres, akinek a „körmös” Bauer volt a tartótisztje az ÁVH-n
Svájc nemcsak a náci vagyonból, de a kommunista külkeresek pénzéből is ügyesen gazdagodott
Amikor Goebbels korábbi összekötője szólt Kádáréknak, hogy zavarja az üzletet a megtorlás
Bródy István, a klasszikus, nihilista külkeres – „Náci vagy nem náci”, mindegy, kereskedjünk
Junger Károly, az elfelejtett, tehetséges és gátlástalan külkeres történet
Emil Hoffmann, a náci külkeres, aki Kádár „jó hírét” terjesztette Nyugaton
Amikor a kommunista pénzből fizetett német újságban ünnepelték Kádárt és tagadták a megtorlást
Elsősorban a nyugati cégek jártak jól a Magyar Népköztársaság „titkos” kivéreztetésével
Sebestyén János, az „üzletember” a Párt és az állambiztonság felett
Amikor megvettük a Siemens-rádiót, a külkeres maffiát segítettük
Péter Györgynek és Vályi Péternek azért „kellett meghalniuk”, mert a külkeres maffia útjában álltak?
Egy kis elitcsapat irányította azt a pénzszivattyút, amely lerabolta az országot
A katonai elhárítás saját cégével, az Eurocommal „szállt be” Magyarország kifosztásába
Papa Lima Papa
2022-04-10 at 16:25
Vajon a még élő gazemberek közül hányan élveznek magas állami nyugdíjat még mindig?
Hajnali madár
2022-04-10 at 10:32
és a leszármazottaik ma a liberális pesti globalizáció iránt elkötelezett “értelmiség” szavazóbázisa. nem csoda, hogy a vidék Magyarországa számukra szükséges rossz, és nem értik az ország lelkületét.
Korrupciót kiáltanak arra, hogy a kormány törekszik egy magyar tulajdonú, ország iránt elkötelezett vállalkozói réteg kialakításra és megerősítésre, miközben ők és utódaik kirabolták, és adós rabszolgaságba szorították az országot. Egyetlen rabolt forintot még az igazságszolgáltatásunk ezektől vissza nem perelt.
ViAM
2022-04-10 at 08:15
Aki ezeket megpendítette a ’90-es évek elején, egy cikkes újságíróvá vált.
A sok pitiáner viszont budapesti díszes termekbe invitálta a hirtelen boldogulni vágyókat bécsi lehetőségekkel (akkor még nem kávéház nyitással), s ehhez nem kellett a szó szerint bőröndökbe rámolt pénzzel Bécsig menni, hanem a határmenti bankokba elhelyezni, sok kicsi sokra megy alapon.
A rutinos hazudozó előadók a terem fűtéséért még helyben, személyenként 20 forintot is lelejmoltak és cserébe lenézett mosolyt kaphattak a megtévesztettek. Sajnos, sokan voltak!
Orientál
2022-04-09 at 22:45
Gyurcsány sem különb anyósával és Dobrev feleségével együtt.
gyozo2018
2022-04-09 at 22:37
Vad János vezérigazgató, 17. kerület, Egyesült Vegyi Művek?
Királytigris
2022-04-09 at 20:24
Szarházi, szemét, tolvaj banda.