Kiemelten fontosak a nemzeti konzultációk, hiszen lehetőséget adnak arra, hogy a magyar társadalmat bevonják a döntési folyamatokba azáltal, hogy az állampolgárok kifejtik véleményüket a jelentős kérdésekben. Erről is beszélgetett a Hír TV Civi kör című műsorában Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos, Szakács Árpád újságíró, Simon János politológus és Németh Alajos rockzenész Szabó Anett műsorvezetővel.
Újabb nemzeti konzultáció indul tavasszal, amelynek keretében egyebek között a börtönbizniszről és a gyöngyöspatai ügyről is kikéri az emberek véleményét a kormány. Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos szerint olyan kérdésekről van szó, amelyek foglalkoztatják a közvéleményt, hiszen évek óta születtek olyan ítéletek, amelyek borzolták a kedélyeket. Példaként hozta fel a vörösiszap-pert, a lúgos orvos esetét, a Cozma-gyilkosság perét, az olaszliszkai-ügyet, illetve a tatárszentgyörgyi gyilkosságot.
Amikor kiderül, hogy az elkövetők valamiféle kártérítésben részesülnek azért, mert nem elégedettek fogvatartásuk körülményeivel, miközben az áldozatok kárpótlása nem történik meg, az mindenképpen kérdéséket vet fel
– emlékeztetett az űrkutató.
Simon János szerint nincs kizárva, hogy Brüsszelből nagy támadás indul abban az esetben, ha a kormány kellő felhatalmazást kap a nemzeti konzultáció révén, s arra fognak hivatkozni, hogy a kabinet nem tartja tiszteletben a bírósági döntéseket.
A nemzeti konzultációt azért tartja egyedülállónak, mert az állampolgárok így „hozzászólhatnak” a politikához, teret ad az új generációnak is arra, hogy kifejtse véleményét.
A nemzeti konzultáció szinte már hungarikumnak tekinthető, hiszen a polgárok nemcsak a választás évében mondhatják el véleményüket, hanem a két választás között is
– tette hozzá Németh Alajos rockzenész.
Szabó Anett felvetésére, hogy az ellenzéknek vannak-e válaszai az emberek igazságérzetét sértő fontos kérdésekre, Szakács Árpád úgy vélte, nekik komoly szerepük leginkább az emberek hergelésében van. Az újságíró a nemzeti konzultáció legfontosabb részének azt tartja, hogy a társadalmat áthassa a probléma lényege.
Sok egyéb ügy van még, amit érdemes lenne megvitatni, kiemelten fontosak az ilyen jellegű eszmecserék, hiszen nemcsak a négyévenkénti választással kapcsolatos politikai kommunikáció a lényeges, hanem az időszaki, a társadalmat formáló, a társadalmat megkérdező, a döntési folyamatba a társadalmat bevonó események is
– tette hozzá.
Ferencz Orsolya felhívta rá a figyelmet, hogy az igazságszolgálatás függetlenségét mindenképpen meg kell őrizni, mert a nemzeti konzultáció nem arról szól, hogy bíráskodni kellene a bírók vagy az igazságszolgálatás felett, mert azt egy demokrácia nem tűri meg.
Hír TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS