Szétzilált ország, hatalom-koncentráció, korrupció, depressziós, jövőkép nélküli Magyarország. Ellenzéki pártok kommentálták Orbán Viktor 5 éves kormányértékelő beszédét (MSZP, Jobbik, PM, Liberálisok, DK)
Tóbiás József az MSZP elnök-frakcióvezetője szerint Orbán Viktor ugyanott tart, mint öt évvel ezelőtt, és kormánya fölött egyedüli döntéshozóvá vált. A miniszterelnök felszámolta azokat az igazodási pontokat, amelyek Európához, a szakmaisághoz és a társadalmi kontrollhoz vezettek volna. Tóbiás József az elmúlt negyedszázad legrosszabb kormányának nevezte a jelenlegit.
A Jobbik értékelése szerint a kormányfő beszédében beismerte a kormányzatot átszövő korrupciót és a hatalmi arroganciát, azonban ezzel öt évet késett. Mirkóczki Ádám, az ellenzéki párt szóvivője hiteltelennek nevezte a korrupció és a visszaélések ellen hirdetett zéró toleranciát. Mirkóczki Ádám szerint az emberek három időközi választáson már véleményt mondtak erről és legkésőbb 2018-ban pont a korrupció és a hatalmi arrogancia miatt zavarják el a kormányt.
A Párbeszéd Magyarországért szerint Orbán Viktor miniszterelnök politikai hagyatéka az, hogy a magyar fiataloknak Magyarország egy kies, depressziós és jövőkép nélküli ország lett. Az ellenzéki párt szakszóvivője, Barabás Richárd azt mondta, „ma egy álmodozó beszélt álomországról tátott szájú óvodásoknak“. Szerinte a valóság az elmondottakkal szemben az, hogy a kormány háborút indított az államadósság és a munkanélküliség ellen, és ezeket “elbukta”. Háborút indított az oktatás és a tudás ellen is, és ezzel elveszi a fiatalok jövőjét.
A Magyar Liberális Párt szerint “Orbán Viktor Magyarországa” nem biztosít jólétet, demokráciát és jogállamot. Bősz Anett a kormányfő beszédére úgy reagált, hogy egy dologban értenek egyet, abban, hogy Magyarország nagy átalakuláson ment keresztül. Szerintük öt év alatt a Fidesz lerombolta a jogállamot, a demokráciát, az egymás iránti toleranciát, az egészségügy pedig csak a benne dolgozók tisztes helytállásának köszönhetően nem omlott még össze. Az ügyvivő értékelése szerint soha nem látott mértékű a korrupció és felvetette azt is, hogy azért kelthet riadalmat néhány ezer menekült, mert Magyarország halad afelé, hogy négymillió ember a létminimum alatt éljen.
A Demokratikus Koalíció szerint Magyarországnak nincs szüksége Orbán Viktorra, így ideje lenne előrehozni a változást. Gréczy Zsolt, az ellenzéki párt szóvivője szerint a nettó államadósság emelkedett, a GDP változása pedig 2010 és 2014 között a statisztikai hibahatáron belül volt, amellyel a környező országok mindegyikénél rosszabbul teljesített Magyarország. 2014-ben hatszor annyian költöztek külföldre, mint 2009-ben, és az elmúlt öt évben ötször annyian haláloztak el, mint ahányan születtek – fűzte hozzá. Gréczy Zsolt “megnyugtatónak” tartotta, hogy a miniszterelnök nem akarja az ország kilépését az Európai Unióból, „most, hogy ő, a családja, az összes rokon, barát már jól megtollasodott az uniós támogatásokból“.
Az LMP szerint a hazai bérek mindennél árulkodóbbak, ha értékelni kell az elmúlt öt év kormányzását. Szél Bernadett, az ellenzéki párt társelnöke úgy vélte: Orbán Viktor miniszterelnök értékelő beszédében “hőstörténetet adott elő”, de az emberek nem így élték meg ezt az időszakot. Magyarország nem fog tudni megerősödni, s ha Orbán Viktor marad, akkor vagy éhbérért dolgoznak az emberek vagy nyugatra távoznak – összegzett. Az LMP-s politikus a közfoglalkoztatást a legújabb kori feudalizmusként értékelte, megjegyezve, hogy az szerinte nem vezet vissza a munkaerőpiacra.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS