Elon Musk hatalomátvétele után kilőtt az antiszemitizmus a Twitteren – írja a Neokohn. A lap arról számolt be, hogy a Rágalmazásellenes Liga (ADL) felszólította az összes hirdetőt, hogy függesszék fel a Twitterrel való kapcsolatukat, miközben éles kritikát fogalmaztak meg Musk vezetésével szemben.
Nehéz nem összekötni a pontokat; mióta Musk átvette a hatalmat a Twitter felett és egyre közelednek az amerikai félidős választások, az új tulajdonosra mindenfelől próbálnak nyomást helyezni, hogy az általa birtokolt közösségi médium szolgaian soroljon vissza a Demokrata Párt kampánycsapatába. A hétvégén az ADL került sorra, hogy a világ elé tárja a sérelmeit, amit Musk vezetése okozott személyesen.
A hét elején találkoztunk Elon Muskkal, hogy kifejezzük mélységes aggodalmainkat néhány tervével és a mérgező tartalmak megugrásával kapcsolatban a felvásárlását követően”
– áll az ADL-t is magában foglaló Stop Hate For Profit koalíció közleményében, akik szerint a gyűlölet és a dezinformáció elszaporodott, és olyan lépéseket tett, amelyek miatt attól tartanak, hogy a legrosszabb még csak most jön. Természetesen a Twitteren, ahogy az összes egyéb hasonló felületen jelen vannak ezek a jelenségek. Ám minimum meghökkentő, hogy a nyugati félteke kizárólag a Twitter miatt aggódik. Az sem teljesen tiszta, hogy az aktuális központi iránymutatás szerint éppen mi számít antiszemitizmusnak a haladó világban, nemrég lapunk is beszámolt róla, hogy ha egy zsidó bírál egy liberálist, akkor a zsidót tekintik antiszemitának, hiszen a liberális bírálhatatlanok.
Jelen pillanatban felszólítjuk a hirdetőket, hogy szüneteltessék globálisan a költéseiket, amíg nem válik világossá, hogy a Twitter továbbra is elkötelezett-e amellett, hogy biztonságos hely legyen a hirdetők, valamint a társadalom egésze számára”
– áll a Stop Hate For Profit közleményében. Ha a moralizálás nem elég, akkor a bojkott belengetése a következő lépés. Egy kapitalistát nem a szívénél, hanem a pénztárcájánál fogva lehet legkönnyebben irányítani.
A Neokohn szerint a csoport kapcsolata Muskkal elképesztő gyorsasággal siklott ki a sínről. Az ADL és a koalíció különböző tagjai, köztük a NAACP, a Color of Change, az Asian American Foundation és a Free Press médiamegfelelőségért küzdő érdekvédelmi csoport, a kezdeti találkozójukon még arra sürgette Muskot, hogy dolgozzon ki robusztus tartalommoderációs eszközöket. A csoportok azt is megpróbálták elérni, hogy Musk ne tweetelje tovább saját maga az összeesküvés-elméleteket és problémás tartalmakat.
Kanye West és a republikánusok is az “elkövetők” között
A lap megjegyzi: csütörtök késő este Kanye West – aki 38 millió követőjével a Twitter egyik legnépszerűbb felhasználója – újabb antiszemita megjegyzéseket tett a platformon, ahová nemrég engedték vissza, miután gyűlöletbeszéd miatt felfüggesztették. Musk azt mondta, hogy nem játszott szerepet Kanye West visszahelyezésében.
Szintén nemrégiben állt vissza Mark Finchemnek, egy arizonai republikánus jelöltnek a fiókja. Finchem, aki a jelentések szerint 10 000 dollárnyi adományt kapott a szélsőjobboldali kormányellenes milíciától, az Oath Keepers-től, annak ellenére, hogy saját állítása szerint nem tagja a csoportnak. A politikus büszkén fogadta el Andrew Torba támogatását is, aki nyílt antiszemitaként alapította meg a Gab közösségi médiaplatformot, amely hemzseg az antiszemita felhasználóktól – írja a neokohn.
Finchem fiókját alig több mint egy héttel a félidős választások előtt és Musknak az ADL-lel való találkozója előtt állították vissza. A 2020-as választások eredményeit is tagadó jelölt megköszönte Musknak a visszaállítását, kijelentve: „A Twitter sokkal jobb veled az élen”.
Elon Musk Ukrajna ellensége
A PestiSrácok.hu is beszámolt arról, hogy Musk hamar Ukrajna ellenségévé vált, amint az általa javasolt békefeltételek, mint például az orosz nyelv engedélyezése Ukrajnában és a megismételt, már az ENSZ által felügyelt népszavazások ötlete nem tetszettek Kijevnek. A Tesla-vezér ezután kijelentette, hogy nem hajlandó többé pénzt áldozni az ukránok internetellátására, és ötletként bedobta, hogy mi lenne, ha annak költségeit átvállalná a Pentagon. A Twitter megvásárlása az utolsó csepp volt a pohárban a haladóknál, akik most már mindenáron ellenséget akarnak faragni a Muskból, és napjainkban ez úgy a legkönnyebb, ha kijelentik róla, hogy ő egy a csúnya, gonosz kapitalista, aki nyerészkedik a háborún.
(Neokohn / Kiemelt kép: MTI/AP/Invision/Evan Agostini)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS