Pesti Srácok

városliget

Lovas Dániel: a Városliget hagyományosan a nyüzsgő közösségi élet, a zene és az innováció tere

SMSusánszky Mátyás Magyar ugar 2021 május 26.
Amikor a Városliget funkciójáról szóló vitát figyeljük, magától értetődő érv, hogy a közpark kiszolgálja a főváros zajától elszakadva pihenni, kikapcsolódni vágyók igényeit. A park túlhasználása miatt aggódó hangok azonban hamisan keresnek visszaigazolást a Városliget múltjában, mert eredeti funkciójában a Liget a nyüzsgő polgári mindennapok közösségi tereként funkcionált, amelyben jól megfértek egymás mellett a kulturális programok, a szórakozás és a pihenés lehetőségei. Lovas Dániel kultúrtörténeti szakíró, a Városliget történetének kitűnő ismerője, számtalan vonatkozó cikk szerzője segített eligazodnunk abban a kérdésben, hová is kell visszanyúlnunk, ha a Városliget szerepét és funkcióját érteni akarjuk. Elöljáróban felhívta a figyelmet: téves az a ma elterjedt, naiv elképzelés, hogy a XIX. századi látogatók madárcsicsergés közepette, a viktoriánus illemtan szabályait betartva, kizárólag illedelmesen fel-alá sétálgattak a parkban. A Városliget egy mindenki előtt nyitott közpark, nyüzsgő közösségi tér volt a II. világháborús pusztítást megelőzően, amely a pihenés, szórakozás, zenehallgatás és sportolás mellett a magyar gazdasági és kulturális teljesítmények, az innováció reprezentációs teréül is szolgált.

Pesti Riporter – A Városliget megújulásán még mindig nem tudta túltenni magát az ellenzék (Videó!)

PPestiSrácok.hu Magyar ugar 2021 május 12.
Az ellenzék imádja a gumicsontokat, az egyik ilyen kedvenc rágcsájuk a Városliget. Hiába a folyamatos cáfolatok a betondzsungellel és a többi értelmetlen szlogenjükkel szemben, semmi sem szegi a kedvüket, például az sem, hogy pont az ellenzéki vezetésű kerületek amortizálják le a közparkjaikat. A Pesti Riporter egy áltüntetésen járt, ahol a Városligettel éppen csak határos Erzsébetváros baloldali alpolgármesterei demonstráltak a Városligetért. Természetesen az senkit sem lepett meg, hogy a hatalmas tüntetés senkit sem érdekelt, ahogy az sem, hogy folyamatos ellentmondásba keveredtek a tényekkel. Nacsa Lőrinc, a KDNP frakciószóvivője a Pesti Riporter műsorában leszögezte: 60-ról 65 százalékra nőtt a zöldterületek aránya a Városligetben, amely sokkal, de sokkal rendezettebb lett, és ez a folyamat egyelőre még tart, annak ellenére, hogy a baloldali városvezetés igyekszik minden fronton keresztbe tenni ennek. A baloldal szokásos hazugságait Nacsa további tényekkel cáfolta: elmondta, hogy a zöldterület növekedése mellett a Városliget kulturális palettája is jelentősen bővült. Arra is kitért, hogy mennyire álságos az erzsébetvárosi alpolgármesterek akciója annak fényében, hogy a saját kerületükben milyen állapotokat hoztak létre, hiszen elég csak Czeglédy Csabára, a 100 Tagú Cigányzenekar szélnek eresztésére és a szokásos ingatlanmutyikra gondolni. A teljes műsor megtekinthető itt.
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!