Pesti Srácok

Nagy István: Az országfásítási programmal azt üzenjük a világnak, Magyarország bízik a jövőben

SMSusánszky Mátyás Huszonötödik óra 2020 szeptember 11.
Magyarország történetének legnagyobb országfásítási programja a belterületi zöldfelületek fejlesztésére is kiterjed; ez Magyarország válasza az éghajlatváltozásra, nem kamuzöld mellébeszélés – derült ki azon a Cakóházán rendezett programindító sajtótájékoztatón, amelynek keretében szimbolikusan 12 fát – platánt, hegyi juhart, nyírfát, magas kőrist és ezüsthársat – ültettek el. A pénteken elindult Telepítésfásítási Programban eddig közel 500 település vesz részt. Nagy István agrárminiszter az eseményen úgy fogalmazott: aki fát ültet, az bízik a jövőben, ezt üzeni nagyszabású kezdeményezésével Magyarország a világnak. Ugyanakkor kiemelte: a most elültetett fák gyökerei éppúgy kapaszkodnak a földbe, éppúgy keresik életterüket, életlehetőségeiket, ahogy a megmaradásáért küzdő vidék.

Orosz Ildikó: milliók menekülnek az ukrán valóság elől, népszámlálást sem mernek tartani Ukrajnában

SMSusánszky Mátyás Magyar ugar 2020 szeptember 11.
Budapesten, a Citadellánál lengethetik zászlójukat nemzeti ünnepük alkalmával az ukránok, kiemelt hírként üdvözölhetik, hogy már Amerikában is saját nyelvükön nyomtatják a választási íveket, az Ukrajnában élő nemzeti kisebbségek hasonló jogait azonban sárba tiporják saját hazájukban – többek között erről beszélt portálunknak adott interjújában Orosz Ildikó. A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora arról is szólt, hogy az elmúlt évek riasztó demográfiai jelenségei miatt nem mernek népszámlálást tartani Ukrajnában, ugyanakkor azt is hangsúlyozta: ha Kijev komolyan gondolja az uniós csatlakozást, Európába csak Kárpátalján keresztül vezet út.

Orbán: Magyarországnak működnie kell, nem engedhetjük, hogy a vírus megbilincseljen bennünket!

SMSusánszky Mátyás Magyar ugar 2020 szeptember 11.
Ha egy mondatban kell összegeznem a nemzeti konzultáció eredményét, akkor azt kell mondanom, hogy az emberek azt akarják, hogy Magyarország működjön, Magyarországnak működnie kell – fogalmazott a Kossuth Rádiónak adott szokásos pénteki interjújában Orbán Viktor. A miniszterelnök hozzátette: a koronavírus második hullámának idején a közös cél, hogy az idősek védelme mellett fenntartsuk Magyarország működőképességét.

Százötven év után méltó helyére tér haza az új Néprajzi Múzeum (PS-VIDEÓ+ FOTÓGALÉRIA)

SMSusánszky Mátyás Magyar ugar 2020 szeptember 10.
A Néprajzi Múzeum az utóbbi másfél évszázadban saját önálló épülettel nem tudta megmutatni valódi értékeit, nem tudta közvetíteni azokat az ismereteket, élményeket és tudást, amit a környezete, a társadalom, vagy akár a turizmus elvárt és megérdemelt volna – fogalmazott az épülő új Néprajzi Múzeumban tartott sajtótájékoztatón Kemecsi Lajos, főigazgató, aki hozzátette, nagyon komoly, nagyon fontos üzenetként és szimbólumként élik meg, hogy 2022 tavaszán szinte napra pontosan a Néprajzi Múzeum alapításának százötven évvel ezelőtti időpontjával megnyílhat az épület. Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa ugyanott elmondta, a néprajzi múzeumok terén Európa legkorszerűbb intézménye lesz az új budapesti, amely rögtön a világ legnagyobb és legjobb hasonló intézményeinek társaságába fog bekerülni.

Horváth Csaba szerint pártja népszerűségvesztése másodlagos, csak a kormánybuktatás a lényeg

SMSusánszky Mátyás Magyar ugar 2020 szeptember 2.
"Az ellenzék csak együttesen lesz sikeres 2022-ben; hogy az olvasztótégelybe ki mekkora hozzávalót tesz hozzá, ez részletkérdés, nemcsak a választókat, de engem sem érdekel" – reagált Horváth Csaba szocialista politikus portálunk azon felvetésére, hogy miközben az MSZP tartósan 5 százalékos népszerűséget produkál, a többi balliberális párt elhúzott mellettük. Arra a kérdésünkre, nem tartanak-e attól a pártban, hogy az MSZP vesztese lehet a baloldali összefogásnak, Horváth Csaba úgy reagált: "mindenki az összefogás győztese lesz, hogyha 2022-ben kormányváltás lesz, ez a legfontosabb". A városligeti fejlesztések jövőjéről szóló sajtótájékoztatóján ugyanakkor a zuglói polgármester többek közt arról is beszélt, hogy a kormány trükközik a zöldterület-fejlesztés kapcsán is, hiszen az elültetett fák csak több tíz év múlva lombosodnak meg kellően, és azt az időt ki kell várni, ami elviselhetetlen.

Kedd hajnaltól lezárulnak Magyarország határai a koronavírus-járvány miatt

SMSusánszky Mátyás Magyar ugar 2020 augusztus 31.
A koronavírus-járvány második hullámának megfékezése érdekében a kedd 0 órától hatályba lépő kormányrendelet szerint – bizonyos méltányossági kivételektől eltekintve – nem magyar állampolgár Magyarország területére nem léphet be – jelentették be a témában tartott hétfői sajtótájékoztatón. A tájékoztatás szerint a magyar állampolgárok a külföldön elvégzett koronavírus-tesztjeit főszabály szerint nem fogadják el, a beutazást követően hatósági házi karantén, illetve kijelölt karantén kerül elrendelésre az utazókkal szemben. (FRISSÜL!)

Minden újszülött egy kicsi erdőt kap öröksége részeként – Újabb kétmilliárd forintot csoportosítanak át az országfásításra

SMSusánszky Mátyás Magyar ugar 2020 augusztus 27.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium és az Agrárminisztérium együttműködési megállapodásának keretében 2 milliárd forintot csoportosítanak át a széndioxid-kvótából származó bevételből, hogy minden magyar újszülött állampolgár után tíz fát telepítsenek Magyarországon, létrehozva megyénként az újszülöttek erdejét – hangzott el a bejelentés kapcsán tartott sajtótájékoztatón. Kiemelték: az előző két évben Magyarország teljes üvegházhatásúgáz-kibocsátása a jelentős és dinamikus gazdasági növekedés ellenére, ha mérsékelten is, de csökkent. Úgy fogalmaztak: "lényegében a fákat és az erdőket hívjuk szövetségbe azért, hogy a klímavédelem érdekében sikerrel tudjunk fellépni".

A magyar agrárium ütésálló – Nagy István a Válaszd a hazait! kampány fontosságáról

SMSusánszky Mátyás Magyar ugar 2020 augusztus 27.
Szeretnénk, ha minden magyar ember szívében lenne egy iránytű, amely megmutatja, hogy merre találják a magyar termékeket – fogalmazott Nagy István a nemrégiben elindult Válaszd a hazait! kampány kapcsán tartott sajtótájékoztatón, a dunaharaszti Ficsor Tehenészet telepén. Mint az agrárminiszter kiemelte, a hazai élelmiszerek gasztronómiai kincsestárat jelentenek, ízesek, zamatosak, biztonságosak, kiváló minőségűek és egészségesek is, ugyanakkor rendkívül fontos, hogy a vásárlók a magyar gazdaság védelme érdekében is tudatosabban forduljanak a hazai termékek felé. Úgy vélte, a magyar mezőgazdaság sikere azon múlik és abban rejlik, hogy hagyományokra építve hogyan képes megújulni és hogyan képes a XXI. századi vásárlói igényeket, szokásaikat kifejezni.

Már az időhúzásra szánt idő is letelt - Mit kezd Karácsony a Biodóm mostohaberuházásával?

SMSusánszky Mátyás Magyar ugar 2020 augusztus 25.
Azért érzi ám Karácsony Gergely, hogy a tavaly decemberben megakadt Biodóm befejezése mégiscsak valahol a főváros ügye, mégiscsak Budapestnek jó a Biodóm, és Budapestnek rossz, ha nincs. Viszont azt is tudjuk, hogy a fővárosnak "nincs pénze lóvéra", különösen egy olyan beruházásra, amelyet Karácsony már zuglói polgármestersége idején is csak támadni tudott. Mikor kiderült, hogy a projektre elfogyott a pénz, a főpolgármester nagy körültekintés és alapos szakmai megfontolások alapján az időhúzás mellett döntött, mint szokott általában. A Biodóm befejezésének felülvizsgálatára szánt legalább négy, de minimum hat hónap azonban letelt...

Félezer évet túlélve, őseink sírjánál fejet hajtva – A mohácsi tömegsír feltárásának tanulságairól (PS-videó + fotógaléria)

SMSusánszky Mátyás Magyar ugar 2020 augusztus 23.
A Mohácsi Történelmi Emlékparkban megkezdett legújabb feltárás egyik legizgalmasabb következménye az, a kései leszármazottak is megtudhatják esetleg, hogy vajon őseik egyike a mohácsi csatatéren vesztette-e az életét. Ez a családi történeteken keresztül újra személyessé teheti ezt az 500 évvel ezelőtti eseményt – tudta meg a PestiSrácok.hu, amikor kollégáink nemrégiben az ásatás helyszínére látogathattak. Az 1526-os mohácsi csatát „nemzeti nagylétünk nagy temetőjeként” emlegetik a kutatók, amelyre 150 évnyi török hódoltság következett. A jelenlegi feltárások DNS-kutatásai lehetővé tehetik, hogy a csatában elhunytak leszármazottai részt vehessenek őseik méltó újratemetésében. Ki tudja, talán ötszáz év elteltével éppen Ön igazolhatja: minden viszontagság ellenére megmaradtunk magyarnak, és tisztességesen eltemethetjük őseinket...

Kormányinfó – Szeptember elseje után ne menjen senki külföldre nyaralni

SMSusánszky Mátyás Forró drót 2020 augusztus 19.
A biztonságos tanévkezdés és a járványhelyzet kezelhetősége érdekében a kormány arra kéri a magyar állampolgárokat, hogy lehetőleg ne menjenek szeptember 1-je után nyaralni – hangzott el a szerdai kományinfón. Gulyás Gergely kancelláriaminiszter kiemelte: mivel a koronavírus-járvány Európában is egyre fokozottabban terjed, ezért hazánkban sem lehet számítani enyhítésekre.

A magyar kormány is beállt a nemzeti régiókról szóló aláírásgyűjtés mögé

SMSusánszky Mátyás Magyar ugar 2020 augusztus 18.
A magyar kormány is támogatja a nemzeti régiók védelméről szóló aláírásgyűjtést – derült ki az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban tartott keddi sajtótájékoztatóból. Potápi Árpád János, nemzetpolitikáért felelős államtitkár portálunk érdeklődésére hangsúlyozta, a kormány részéről többen is támogatták már a kezdeményezést, a kormány egységesen azonban eddig nem. Mint kifejtette, "a kezdeményezés lényege ugyanis éppen az, hogy politikamentes, azt nem a magyar kormány eszközölte ki, nem kormánytámogatás révén jött létre, hanem a civil emberek összefogásából, sok egyén együttes erejéből". Az államtitkár ugyanakkor hozzátette, éppen ezért is gondolja most úgy a kormány, hogy egy ilyen ügyet a véghajrában támogatnia kell, hiszen a civil kezdeményezést már egymillió ember írta alá. "Mi csak ahhoz adunk támogatást, hogy a kellő számú aláírás meglegyen, illetve annál sokkal több" – nyomatékosította.

Még a jelenlétünket is megköszönték – Beszámoló a Baptista Szeretetszolgálat bejrúti missziójáról

SMSusánszky Mátyás Világugar 2020 augusztus 14.
Meg kell emelnünk a kalapunkat, hiszen a négyezer vagy talán még annál is több sérültet gyakorlatilag egy-két napon belül ellátták – számolt be a Baptista Szeretetszolgálat két tagja bejrúti ötnapos missziójuk tapasztalatairól. A pénteki sajtótájékoztatón elmondták: tapasztalataik szerint a városban mindenki azzal foglalkozott, hogy ellássa a sérülteket, hogy ételt tudjon adni azoknak, akiknek nincsen, hogy helyet találjanak a 280 ezer fedél nélkül maradt lakónak, és hogy feltakarítsák a romokat. A Szeretetszolgálat két tagja öt napot töltött humanitárius segítségnyújtás keretében Bejrút robbanás sújtotta területén, és mintegy 10 millió forint értékben vittek orvosi eszközöket, gyógyszereket, illetve helyben állítottak össze segélycsomagokat.

"Trianonozás" és szavazásra buzdítás miatt menesztenék a Párkány és Vidéke főszerkesztőjét

SMSusánszky Mátyás Magyar ugar 2020 augusztus 11.
Egy Trianon századik évfordulója okán megjelent, valamint a szlovák választások miatt szavazásra buzdító két cikk kapcsán menesztenék a felvidéki Párkány és Vidéke jelenlegi főszerkesztőjét. Az ügyet kedden, rendkívüli ülésen tárgyalja a város testülete. Bokor Réka főszerkesztő az üggyel kapcsolatos Facebook-bejegyzésében arról ír, véleménye szerint az lett volna skandalum, ha Trianon 100. évfordulóján semmiféle írás nem jelenik meg a témával kapcsolatban, ha pedig azért akarják kirúgni, mert a fiatalokat aktívabb közéleti szerepvállalásra, a felvidéki magyarokat pedig pártállástól függetlenül szavazásra buzdította, akkor áll a kirúgás elé. Megjegyzendő, miután a felvidéki magyarság a szlovák választásokon végül példátlan módon képviselet nélkül maradt a parlamentben, érthetetlen, hogy ezek után miért is veszik elő a főszerkesztőt cikkéért...

Brutális fairtás Terézvárosban - Kapkodás, zűrzavar és sunnyogás a Benczúr utcai fasor körül

SMSusánszky Mátyás Magyar ugar 2020 augusztus 10.
Példa nélküli, brutális fapusztítás készül a Terézvárosban, a Benczúr utcában, ahol 29 fát terveznek kivágni az elkövetkező napokban a 216 egyedet számláló, különleges értéket képviselő fasor fái közül. A helyi lakók értetlenül állnak a sunnyogva bejelentett, erőből és különös sietséggel levezényelt fairtás előtt, és petíciójukban amiatt is aggódnak, mi lesz amikor a 216-ból megmaradt 187-et is megvizsgálják? A Főkert Zrt. és az elvileg zöld programjával befutó momentumos kerületvezetés felelősségét firtatva felteszik, hogyan fordulhatott elő, hogy ennyi fa "az elvileg folyamatos fenntartás mellett egyszerre és hirtelen lett ilyen rosszul"? A mostani gyorsaság azért is botrányos, mert a kampányidőszakban akár egy fa megvédéséért is óriási civil-, és sajtófelháborodásnak most nyoma sincs. Csak politikai eszköz volt a fák védelme?

Szilágyi Péter: 2020-ra a világ magyarsága egységet, erőt mutat

SMSusánszky Mátyás Magyar ugar 2020 augusztus 3.
Az elmúlt tíz évben a magyar-magyar összefogás komoly eredményeket hozott, így mára kijelenthető, hogy egységes Kárpát-medencei térben tudunk gondolkodni – jelentette ki Szilágyi Péter bevezető előadásában a Kisebbségvédelem Európában online nyári egyetem megnyitóján. A miniszteri biztos hozzátette: a magyarság, amely a nemzeti összetartozás évére erőt és egységet mutat, emelt fővel vághat neki a 21. századnak.
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!